czwartek, 20 sierpnia 2020 07:42

Z czego składają się hale stalowe?

Autor Głos 24
Z czego składają się hale stalowe?

Współczesne budownictwo ma nam do zaoferowania zdecydowanie lepsze rozwiązania, niż te, które znaliśmy jeszcze kilka lat temu. Nowe technologie, lepsze materiały, ciągłe poszukiwanie bardziej wytrzymałych, a jednocześnie i szybszych w stawianiu obiektów, za które nie trzeba płacić fortuny. Tak też pojawiły się na rynku hale stalowe, które są takimi konstrukcjami, jakie są w stanie spełnić potrzeby i oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców. W chwili obecnej inwestorzy zdecydowanie częściej wybierają właśnie hale stalowe, a nie klasyczne obiekty żelbetowe. Stawiając na takie, warto poznać je nieco bliżej, by wiedzieć, z czego są one wykonane i w jaki sposób są stawiane.

Konstrukcja nośna hali stalowej - element nadrzędny

Kluczowe znaczenie ma niewątpliwie sama konstrukcja nośna hali, bowiem wpływa ona na ową nośność, na sztywność obiektu oraz na całą stabilność stawianej inwestycji. Ta, może być wykonana z elementów blachownicowych lub z konstrukcji kratowych, tworząc tym samym tak zwane kratownice. Czym te dwa rozwiązania między sobą się różnią? Pierwszy składa się między innymi ze słupów i rygli, a więc ram blachownicowych. Te tworzone są z profili dwuteowych mających różną szerokość i usztywnień wiatrowych. Takie rozwiązania sprawdzają się idealnie jako hale stalowe przemysłowe. W drugim przypadku, gdzie mamy do czynienia z konstrukcją stalową kratownicową, sam układ prętowy wykonany jest z bardzo charakterystycznymi tutaj trójkątnymi polami, idealnie sprawdza się przy wznoszeniu obiektów o bardzo dużej powierzchni.

Płatwie dachowe i rygle ścienne - główne zadania

Kolejnymi, bardzo ważnymi elementami, które stanowią drugorzędną konstrukcję stalową, są płatwie dachowe oraz rygle ścienne. Jakie jest ich zadanie? Mają one przede wszystkim przenieść część obciążeń, które działają na dany obiekt, a do tego i zapewnić stosowną stateczność konstrukcji stalowej. Same płatwie montuje się równolegle do osi podłużnej hali, rygle ścienne z kolei układane są poziomo w ścianach hali, a następnie montuje się je do słupów nośnych oraz pośrednich.

hale stalowe Szczecin

Odpowiednia obudowa hal

Bardzo istotne znaczenie ma bez wątpienia i sama obudowa, zarówno ścian, jak również i dachu. Ta ścienna ma za zadanie izolować, jak również i zabezpieczać dany obiekt przed działaniami zewnętrznymi, a więc hałasem, pyłem, piaskiem i temu podobnymi rzeczami, ale również, jeśli nie przede wszystkim przed czynnikami atmosferycznymi. Wybierając odpowiednią obudowę, postawić można na gotowe płyty warstwowe lub na układ blacha - wełna - blacha. W przypadku zaś dachu, wybrać można jedną z trzech opcji. Układ blacha trapezowa - izolacja termiczna i membrana PVC, następni płyta warstwowa lub układ z blachą trapezową ocieplaną wełną mineralną.

Dodatkowe elementy konstrukcji

Mając już konstrukcję nośną oraz drugorzędną konstrukcję, a także i obudowę ścian i dachu, kolejnym, bardzo ważnym elementem są dodatkowe części danej konstrukcji, dzięki którym można stworzyć całość danej inwestycji. Stawiając na konkretne, które razem mają za zadanie dać nam hale stalowe w pełni gotowe do użytku, niezwykle istotne jest dopasowanie wszelkiego do potrzeb danej budowy i do samej specyfikacji procesów produkcyjnych. Co stanowi więc takie uzupełnienie hali? Bez wątpienia istotne znaczenie mają drzwi i bramy. Powinny one znajdować się w takim miejscu, w którym w swobodny sposób może przebiegać proces przeładunkowy towarów, jak również i ruch pracowników. Wybierając odpowiednie rozwiązania, postawić można zarówno na klasykę, jak również i bardziej unowocześnione produkty. Mogą to więc być na przykład wejścia mające właściwości ochronne i izolacyjne, ognioodporne czy dymoszczelne. Duże znaczenie ma również i samo oświetlenie. Najlepiej jest postawić na jak największe ilości światła naturalnego, a więc prześwitujący dach czy odpowiednio duża ilość szyb.

Nie możn zapomnieć również o wszelkich dodatkach, które wpływają na komfort przebywania w takim miejscu. Są to na pewno klimatyzacja, systemy odprowadzania wody, klapy dymowe, ale również i czerpnie powietrza.

Wybór odpowiedniej firmy

Jednym z kluczowych elementów, na jakich bez wątpienia należy się skupić, jest wybór firmy, która takie hale stalowe stawia. Należy zwrócić uwagę między innymi na jakość wykonywanej pracy, terminowość i atrakcyjną cenę. Ważne jest to, aby firma nastawiona była na sugestie i wizje swoich klientów. Powinna ona bowiem realizować ich pomysły, ale zachowując przy tym oczywiście 100% pełnego zadowolenia i satysfakcji dokonanego wyboru. Istotne znaczenie ma także i sama cena. Jeśli chcemy, aby nasza hala kosztowała nas jak najmniej, wówczas należy przejrzeć kilka propozycji firm i zdecydować się spośród szerokiego wachlarza na taką, która wraz z jakością usług zagwarantuje nam atrakcyjną cenę na rynku.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka