niedziela, 15 stycznia 2023 11:28

Za życia znali go wszyscy. Bohdan Smoleń będzie miał swój pomnik w Krakowie

Autor Patryk Trzaska
Za życia znali go wszyscy. Bohdan Smoleń będzie miał swój pomnik w Krakowie

Jest zgoda Małopolskiego Konserwatora Zabytków na postawienie w Krakowie pomnika Bohdana Smolenia. Rzeźba ma upamiętniać polskiego aktora, piosenkarza i satyryka. Po dwóch latach starań wreszcie wiemy, gdzie stanie pomnik.

Bohdan Smoleń był polskim  aktorem, piosenkarzem, satyrykiem artystą kabaretowym i działaczem społecznym. Był członkiem poznańskiego kabaretu „Tey”, pomysłodawcą i założycielem Fundacji „Stworzenia Pana Smolenia”, zajmującej się hipoterapią. Przez 5 lat prowadził polonijny program Ludzie listy piszą na antenie TVP Polonia. Nagrał także Smoleniowe bajanie, czyli całkiem dorosłe bajki – zbiór przerobionych satyrycznie bajek, np. Bajka o pronitce z płytami, Szklana rura i tym podobne.

Dwa lata temu w stolicy Małopolski pojawił się pomnik upamiętnienia artysty. Rzeźbę wykonał krakowski profesor ASP, Karol Badyna. Inicjatorzy projektu chcieli, aby rzeźba wraz z małą ławeczką stanęła a rogu ulic Jabłonowskich  i Czapskich przy Domu Studenckim „Bratniak”. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ ma nawiązywać do ważnego dla  kultury studenckiej klubu "Buda", który został zamknięty w 1979 roku  i reaktywowany dekadę temu oraz akademika UR, w którym mieszkał niegdyś  student Smoleń.

Na pomysłach się jednak skończyło, ponieważ władze Krakowa uznały, że postawienie pomnika na wąskim chodniku będzie utrudniało życie mieszkańców oraz generowało wypadki. Efekt był taki, że gotowy pomnik wrócił spowrotem do warsztatu.

Inicjatorzyli projektu ruszyli ze zbiórką podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w tej sprawie. Ta została przyjęta pomimo sprzeciwu Małopolskiego Konserwatora Zabytków oraz Prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

Dodatkowo, Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego na prośbę  Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków uznał, że pomnik nie ingeruje  w teren.

Teraz Małopolski Konserwator Zabytkówfinalnie  wydał zgodę wnioskodawcy na  umieszczenie rzeźby-pomnika Bohdana Smolenia na  rogu ulicy Jabłonowskich 10-12 i Czapskich 2 w Krakowie.

Na chwilę obecną jeszcze nie wiadomo kiedy nastąpi montaż pomnika.

Bohdan Smoleń zmarł 15 grudnia 2016 roku w wieku 69 lat.

fot. Kraków.pl - Jan Graczyński/ Postawmy Czowieka z Brązu

Kraków

Kraków - najnowsze informacje