wtorek, 4 maja 2021 10:03

[Foto] Zakopane pamięta o powstańcach śląskich

Autor Mirosław Haładyj
[Foto] Zakopane pamięta o powstańcach śląskich

Miasto Zakopane aktywnie włączyło się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

2 maja, równolegle z zainicjowaną przez Marszałka Województwa Opolskiego akcją składania kwiatów w miejscach upamiętniających to ważne wydarzenie, także w Zakopanem władze miasta oddały hołd powstańcom.

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz sekretarz Grzegorz Cisło złożyli wiązanki na grobach, które udało się odszukać na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej. Pochowanych zostało tam czterech uczestników powstania: Alfons Lorek, Władysław Cielecki, Adam Rychlik i Józef Bochenek. W tej kameralnej uroczystości udział wzięła także rodzina Józefa Bochenka - syn Zbigniew oraz dwie wnuczki.

Przypomnijmy, że wyrazem zaangażowania oraz solidarności w odzyskanie Górnego Śląska i włączenie tych ziem w granice Rzeczpospolitej była mobilizacja wojskowa dnia 3 maja 1921 roku i wymarsz grupy 40 ochotników z Zakopanego na III Powstanie Śląskie. Pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego – właściciela dóbr Łopuszna uformowali oni 2. Baterię I Dywizjonu Artylerii, a następnie brali udział w walkach o Górę Świętej Anny. Wszyscy szczęśliwie wrócili do domów.

Tamte wydarzenia przybliża plenerowa wystawa przy oczku wodnym na ul. Krupówki zatytułowana „Wojny nie chcemy, ale Górnego Śląska nie damy! Taka jest wola całej ludności Podhala!”. Ekspozycja przygotowana przez Natalię Skiepko - Miejskiego Konserwatora Zabytków przybliża historię Powstańców Śląskich 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii, a także postać jednego z Ojców Niepodległości – Wojciecha Korfantego i jego związki z Zakopanem. Wystawę zorganizowało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem przy wsparciu finansowym Miasta Zakopane.

Główne zakopiańskie uroczystości upamiętniające 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego zaplanowane zostały na czerwiec. O szczegółach będziemy informować na stronie www.zakopane.pl.

Inf.: UM Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka