czwartek, 18 lipca 2019 07:34

Zapytaj o Fundusze Europejskie w Muszynie

Autor Marzena Gitler
Zapytaj o Fundusze Europejskie w Muszynie

Biją rekordy popularności i przyciągają tłumy turystów. Ogrody sensoryczne, Park Zdrojowy, szlaki rowerowe - to tylko niektóre projekty unijne realizowane przez Muszynę, które stały się kołem napędowym rozwoju turystycznego regionu. Tym razem Dwór Starostów, kolejna inwestycja unijna będzie tłem dla Mobilnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, który zaparkuje tu już w najbliższą sobotę, 20 lipca.

Dotacje unijne – to się opłaca

Nie w ciągu miesiąca, czy roku, ale w ciągu zaledwie 9 dni, 11,5 tys. osób zobaczyło Muszyńskie Ogrody Sensoryczne na Zapopradziu. Tylko w czerwcu tego roku Muszyna odnotowała 18-procentowy wzrost (w porównaniu do czerwca 2018) liczby odwiedzających to piękne uzdrowisko. Coraz więcej turystów przyjeżdża do Muszyny, bo z roku na rok przybywa tu godnych obejrzenia atrakcji. Prawie wszystkie współfinansowane ze środków unijnych. W sumie w ciągu minionych 15 lat Muszyna zainwestowała ponad 100 mln zł unijnych środków.

Ciąg dalszy nastąpił

Muszyna aktywnie buduje swój wizerunek – miasta rozwijającego się pod względem turystycznym, przyjaznego zarówno odpoczywającym w uzdrowisku gościom, jak i jego mieszkańcom. Rozwój ma jednak swoje konsekwencje, dziś Muszyna to wielki plac budowy, jego efektem będzie między innymi całkiem odnowiony Rynek z ratuszem i przyległe do niego uliczki. Jednak w nowym ratuszu nie będzie miejsca dla urzędników, będą tu sale taneczne i wystawowe, miejsce na informację turystyczną i pijalnię wody mineralnej. A na turystów spragnionych mocnych wrażeń w piwnicach czekać będą sala tortur i więzienie.

Prosto o Funduszach

Dofinansowanie kursów i szkoleń, dopłaty do wymiany starych pieców, dotacje na założenie firmy czy pożyczka na jej rozwój – chcesz wiedzieć więcej na temat Funduszy Unijnych? Wystarczy tylko w najbliższą sobotę odwiedzić Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy europejskich przy Dworze Starostów w Muszynie. To wyjątkowa okazja, by pytać o wszystko, co dotyczy Funduszy Europejskich – od przygotowania i pisania projektów po aktualne nabory wniosków konkursowych. Początkujący dowiedzą się jak przygotować wniosek o wsparcie, natomiast osoby realizujące projekty unijne mogą zasięgnąć porad na temat zasad ich prowadzenie oraz rozliczania.

Fundusze Europejskie polecają się na przyszłość

W ramach Mobilnych Punktów Informacyjnych prowadzona jest specjalna ankieta, w której mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie na temat Funduszy Europejskich, szczególnie podziału nowych środków europejskich na lata 2014-2020. W najbliższą sobotę mieszkańcy Muszyny będą mieli okazję, żeby powiedzieć nam, w co zainwestowaliby nowe fundusze. Edukacja, sport, turystyka czy kultura – przyjdź do Mobilnego Punktu Informacyjnego i wypełnij ankietę. Wnioski z zebranych ankiet trafią do Zarządu Województwa Małopolskiego.

Ponadto na najmłodszych i tych nieco starszych czekają lekcje europejskie, warsztaty ekologiczne oraz quizy i zabawy.

Więcej informacji o Małopolskich Punktach Informacyjnych na stronie: www.fundusze.malopolska.pl/MPI raz w wydarzeniu na profilu Facebook Małopolska Fundusze Europejskie.

inf. i foto: UMWM

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje