czwartek, 21 kwietnia 2022 11:47

Zbierają na chleb i pieką dla Buczy. Chcą wysłać tysiąc bochenków na prawosławną Wielkanoc

Autor Marzena Gitler
Zbierają na chleb i pieką dla Buczy. Chcą wysłać tysiąc bochenków na prawosławną Wielkanoc

Na stronie zrzutka.pl trwa zbiórka na zakupy żywności dla zniszczonej Buczy. Transport koordynuje krakowski radny, Łukasz Wantuch. "Transport z Krakowa wyjdzie 22 kwietnia po południu, będzie w Buczy w sobotę, podczas prawosławnych Świąt Wielkanocnych. (...) Wszystko trafi do bezpośrednio do cerkwi, do najbardziej potrzebujących" - zapewnia.

Łukasz Wantuch wraz z przyjaciółmi jeździ do Ukrainy z pomocą regularnie. Wielkie wrażenie zrobiła na nim zniszczona przez okupujące ją wojska rosyjskie podkijowska Bucza.

"Ogrom cierpienia i zniszczeń, jakie widzieliśmy przez ostatnie dwa dni, jest nie do opisania. Wyjechaliśmy w piątek 15 kwietnia z Krakowa z transportem 1000 kg ryżu, kaszy i makaronów oraz 4800 kg owoców i warzyw do szpitala w Kijowie oraz Buczy i Irpienia. Po tym co zobaczyliśmy na własne oczy, chcemy zrobić dodatkowy transport 7 ton żywności do Cerkwii Św Andrzeja w Buczy. Rozmawialiśmy z księdzem z tej cerkwi (na pierwszym zdjęciu), który opisał nam co robili Rosjanie do wejściu do miasta. Kiedy bezpańskie psy zaczęły bezcześcić ciała pomordowanych, musiał pochować ponad 300 osób w masowym grobie na terenie jego cerkwi. Obecnie trwają prace ekshumacyjne przeprowadzane przez francuskich ekspertów, których też byliśmy świadkami. Zapachu setek pomordowanych osób nie zapomnimy do końca życia, żaden z nas" - relacjonuje na stronie zbiórki Łukasz Wantuch.

Transport, który organizuje na na który zbiera środki finansowe, to przede wszystkim żywność. Do Buczy ma dotrzeć przed prawosławną Wielkanocą, która przypada już w tę niedzielę. "Zaczniemy od chleba- 1000 bochenków zafoliowanego pieczywa o przedłużonym terminie ważności. W Buczy i Irpieniu nie ma razie prądu, wody i gazu, więc jest potrzebny. Ale ten chleb na również znaczenie symboliczne. Transport z Krakowa wyjdzie 22 kwietnia po południu, będzie w Buczy w sobotę, podczas prawosławnych Świąt Wielkanocnych. To też jest ważne. Oprócz chleba kupimy również makarony, kaszę gryczaną, ryż, konserwy z mięsem, owoce i warzywa. Wszystko trafi do bezpośrednio do cerkwi, do najbardziej potrzebujących" - zapewnia znany krakowski radny, który zachęca do wsparcia akcji.

Na chleb dla Buczy Wantuch chce zgromadzić 40 tys. złotych. Wpłaty można dokonywać jeszcze do jutra (TU). Na apel odpowiedziało już wiele osób, ale wciąż brakuje do celu założonego przez organizatora zbiórki.

W akcję zbiórki chleba i kaszy włączyli się nie tylko krakowianie, ale też mieszkańcy okolic Wieliczki. Mieszkańcy Koźmic Wielkich zadeklarowali, że upieką chleb dla Buczy i przyniosą na miejsce zbiórki w krakowskiej Galerii Plaza, gdzie funkcjonuje magazyn z darami.

Upiecz chleb dla Buczy. Od siebie. Dla nich. Przyjaciół. Chleb w naszej kulturze pełni funkcję symboliczną. Patryk...

Opublikowany przez Łukasza Wantucha Wtorek, 19 kwietnia 2022

fot. zbiorka.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje