piątek, 2 kwietnia 2021 13:35

20 tys. lokali gastronomicznych wciąż bez żadnej pomocy od państwa!

Autor Mirosław Haładyj
20 tys. lokali gastronomicznych wciąż bez żadnej pomocy od państwa!

Ponad 1/4 z ok. 76 tysięcy lokali gastronomicznych wciąż nie otrzymała pomocy finansowej z tarcz antykryzysowych.

Sekretarz generalny Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP), Sławomir Grzyb powiedział, że do tej pory 20 tys. lokali gastronomicznych nie otrzymało żadnego wsparcia ze strony rządzących:

– Ok. 20 tys. lokali gastronomicznych nie otrzymało żadnej pomocy finansowej z Tarczy branżowej 6.0. i nawet do 50 tys., które nie dostały z Tarczy PFR 2.0. Chodzi o te przedsiębiorstwa, które miały niewłaściwy kod PKD albo nie miały możliwości porównania spadku przychodów firmy, czy zatrudniały pracowników na umowy zlecenia

Zdaniem cytowanego przez Radio Maryja sekretarza pomoc rządu jest "udawana":

– Jest zapowiedź pomocy sklepom meblarskim, budowlanym, a od sześciu miesięcy zamknięte są lokale gastronomiczne, które pomocy nie dostają. Minister finansów Tadeusz Kościński wykluczył i pominął tych przedsiębiorców i udaje, że nie wie, że Sanepid ma listę wszystkich 76 tys. lokali gastronomicznych.

Zdaniem Grzyba powinna powstać tarcza PFR 3.0 uwzględniająca lokale, które dotąd nie otrzymały dotąd pomocy finansowej. Sekretarz wskazał, że zastosowanym kryterium powinny być obrotu:

–To bardzo proste do wykazania. Sanepid wie dokładnie, kogo zamknął, a minister finansów i PFR wiedzą, komu przyznali pomoc, a komu nie. Wystarczy zastosować kryterium spadku obrotów pow. 50 proc. albo brak obrotów w ogóle w branżach zamkniętych od kwietnia 2020 r. do końca kwietnia 2021, poprzez porównanie poprzedniego kwartału kalendarzowego w dowolnie wybranych przez przedsiębiorcę kwartałach, bez kryterium formy i ilości zatrudnienia.

Według Grzyba konieczne jest obniżenie stawek VAT do 5 proc. na wszystkie produkty i usługi gastronomiczne na najbliższe trzy lata. Warto również przyjrzeć się temu, iż nie jest załatwiona kwestia zwrotu zapłaconych i niewykorzystanych koncesji alkoholowych czy ogródków gastronomicznych, które winny funkcjonować bez żadnych opłat.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: Radio Maryja, PAP
Fot.: Photo by Sergi Brylev on Unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje