piątek, 23 kwietnia 2021 13:48

20% więcej prądu z fotowoltaiki? To możliwe z Bilansowaniem 1:1

Autor Artykuł sponsorowany
20% więcej prądu z fotowoltaiki? To możliwe z Bilansowaniem 1:1

Produkcja własnego prądu pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy. Wsparcie państwa w formie dopłat do fotowoltaiki i ulg podatkowych sprawia, że instalacja fotowoltaiczna stała się najpopularniejszą inwestycją ostatnich lat. Skoro można płacić miesięcznie 20 zł zamiast 300 zł i jeszcze odzyskać część zainwestowanych pieniędzy, to żal nie skorzystać. Ale jest sposób, żeby zaoszczędzić jeszcze więcej.

Jak działa fotowoltaika?

Na sukces fotowoltaiki w Polsce składa się całkiem korzystny sposób rozliczania. Wyprodukowany przez panele prąd w pierwszej kolejności zasila domowe urządzenia. Nadmiar jest zliczany przez specjalny dwukierunkowy licznik i oddawany do sieci. W ciągu roku można ten prąd odebrać w 80% jeśli mamy instalację do 10 kWp. Jeśli instalacja fotowoltaiczna jest większa, można odebrać tylko 70% energii. Te 20%-30% energii zatrzymuje dla siebie sprzedawca energii jako zapłatę za funkcję wirtualnego magazynu energii. W ten sposób można wiosną i latem „naładować” nasz magazyn, aby wykorzystać energię np. zimą.

20% to jednak dużo. Jeśli instalacja fotowoltaiczna ma zapewnić darmowy prąd przez cały rok, musi być o te 20% większa. W ten sposób, dzięki dużo większej produkcji, można mieć darmowy prąd i jednocześnie opłacić prowizję dla sprzedawcy energii. Problem pojawia się w momencie gdy nie ma miejsca na dużą instalację i trzeba zamontować mniej paneli. Często zdarza się też, że już po montażu fotowoltaiki zużycie energii rośnie, bo np. właściciele zamontowali klimatyzację lub wymienili płytę gazową na indukcję. Wtedy fotowoltaika nadal zaspokaja zdecydowaną większość energii, ale trochę prądu jednak trzeba dokupić.

Jak zyskać 20% więcej energii z fotowoltaiki?

Kluczem do większej oszczędności jest bilansowanie 1:1, z jakiego mogą skorzystać np. klienci Sunvival Energy. To rozwiązanie daje możliwość rozliczenia zmagazynowanej energii w stosunku 1:1. Czyli w ciągu roku można bezpłatnie odebrać każdą wprowadzoną do sieci kWh. Tym samym Klient zyskuje dodatkowe 20% energii bez kosztownego zwiększania instalacji.

Można to zobrazować na przykładzie fotowoltaiki o mocy 5 kWp. Przy standardowej umowie, sprzedawca prądu zachowa dla siebie około 800 kWh rocznie. Biorąc pod uwagę, że współczesne lodówki w ciągu roku zużywają około 400-450 kWh, to jest o co walczyć.

Właściciele domów, którzy mają pompy ciepła lub inne ogrzewanie elektryczne, dzięki korzystnemu bilansowaniu 1:1 w Sunvival Energy mogą bardzo skorzystać. Zamiast decydować się na instalację o mocy np. 12 kWp czy 13 kWp można zamontować mniejszą np. 9.9 kWp. Lepiej jest mieć 100% z instalacji 9.9 kWp niż 70% z 13 kWp. Sama różnica w cenie instalacji może wynieść kilkanaście tysięcy złotych. Warto też wspomnieć, że większość programów dopłat jak np. Mój Prąd 2021 zakłada dopłaty tylko do instalacji mniejszych niż 10 kWp. Wspomniany program startuje od lipca, a więcej można przeczytać na stronie MÓJ PRAD 2021.

Recepta na najlepszą ofertę na rynku

Oferta bilansowania 1:1 powstała dzięki bliskiej współpracy dwóch firm należących do polskiej grupy kapitałowej Sunrise Energy. Sunvival Energy jest specjalistą w branży fotowoltaicznej, i tworzy ofertę dopasowaną do aktualnych potrzeb klientów. Z kolei Enelogic od wielu lat specjalizuje się w obrocie zieloną energią i jako operator, w przeciwieństwie do konkurencji może zaoferować odbiór 100% zmagazynowanej energii. Wiedza o potrzebach klienta oraz doświadczenie pozwoliły stworzyć najkorzystniejszą ofertę bilansowania energii 1:1.

Szczegóły oferty bilansowania 1:1 można sprawdzić na stronie www.sunvival.pl lub pod numerem telefonu: 22 113 45 44.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka