czwartek, 20 kwietnia 2023 08:44

25 lat współpracy Wieliczki i Saint-André-lez-Lille

Autor Marzena Gitler
25 lat współpracy Wieliczki i Saint-André-lez-Lille

Elisabeth Masse-Majewski mer Saint-André-lez-Lille i Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka podpisali odnowienie współpracy partnerskiej obu miast, w związku z jubileuszem 25-lecia partnerstwa.

W tym tygodniu Wieliczkę odwiedziła delegacja partnerskiego miasta Saint-André-lez-Lille z  wraz z mer tego francuskiego miasta Elisabeth Masse-Majewski. We wtorek goście odwiedzili Campus Misericordiae Ośrodek Wsparcia Dziennego Caritas Kraków, gdzie spotkali się z uczestnikami zajęć prowadzonych przez ośrodek i mieszkańcami Brzegów.

Spotkanie przebiegało w bardzo rodzinnej atmosferze. Rozmowy, śpiew i wspólna zabawa pokazały, że bariera językowa nie jest żadnym problemem. Goście z Francji zobaczyli również Bramę Miłosierdzia, Dom Młodych oraz Papieskie Muzeum, upamiętniające Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.

Goście z Francji wzięli też udział w spotkaniu na które zaprosił ich Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie”. Podczas wspólnego wieczoru w Sułkowie młodzież zaprezentowała swoje taneczne i wokalne umiejętności oraz historię Zespołu, który w ubiegłym roku świętował 15-lecie swojej działalności.

19 kwietnia podczas uroczystego spotkania w Magistracie Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł i Mer Saint-Andre-lez-Lille Elisabeth Masse-Majewski podpisali odnowienie współpracy partnerskiej obu miast, w związku z jubileuszem 25-lecia partnerstwa.

Saint-Andre-lez-Lille to niewielkie francuskie miasteczko w Regionie Nord-Pas de Calais, Departament Nord, w pobliżu stolicy Regionu Lilie. Miasto liczy 11 tys. mieszkańców, z których, wielu ma polskie korzenie. Historia miasta wiąże się z rozwojem przemysłu tekstylnego i chemicznego w okolicach Lilie. W mieście aktywnie działa Towarzystwo Przyjaźni Saint-Andre-Wieliczka (największe stowarzyszenie w Saint-Andre), które promuje współpracę z Polską, a szczególnie z Wieliczką.

Współpraca między samorządami została zawiązana oficjalnie 11 kwietnia 1996 r. Przedstawiciele Wieliczki i Saint-Andre-lez-Lille wielokrotnie gościli u siebie swoich zagranicznych przyjaciół.

fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje