piątek, 7 sierpnia 2020 12:21

30-stopniowe upały przez najbliższe dni. IMGW ostrzega

Autor Mirosław Haładyj
30-stopniowe upały przez najbliższe dni. IMGW ostrzega

W piątek, 7 sierpnia ostrzeżenia przed upałami objęły aż 12 województw i w większości kraju będą obowiązywać aż do niedzieli.

Alerty drugiego stopnia zostały wydane dla następujących województw: małopolskiego (z wyjątkiem południowych powiatów), podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego (z wyjątkiem północnych powiatów), lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego ( z wyjątkiem południowych powiatów), opolskiego, śląskiego (z wyjątkiem południowych powiatów).

W wymienionych w komunikacie województwach temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 27 do 32, a nawet 33 st, a w nocy od 16 do 20 kresek.

Prognozowane są także burze, a lokalnie może spaść grad. W piątek zagrzmi na południu kraju.

Sobota i niedziela, 8 i 9 sierpnia

Upały towarzyszyć nam będą przez cały weekend. Większość ostrzeżeń IMGW będzie obowiązywać właśnie do niedzieli. Najcieplej będzie w Szczecinie (w sobotę 33 st., a w niedzielę 32). Najniższa temperatura będzie w wschodnich województwach i na północy kraju. Tam termometry pokażą 28, 29 stopni.

Synoptycy prognozują burze w pierwszy dzień weekendu w woj. małopolskim i śląskim, ale już w niedzielę, z małymi wyjątkami, ma zagrzmieć praktycznie w całym kraju.

Poniedziałek, 10 sierpnia

Nowy tydzień przywita mieszkańców centralnej i zachodniej Polski 30-stopniowymi temperaturami. Tego dnia będzie więcej chmur, ale za to bez burz.

Wtorek, 11 sierpnia

We wtorek najcieplej będzie w Szczecinie (30 stopni). W pozostałej części kraju termometry pokażą od 22 (Gdańsk) do 29 (Kraków) kresek.

RCB przypomina

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie upałów należy pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież. Apeluje również o to, aby bez potrzeby nie wychodzić z domu, ograniczając przebywanie w pełnym słońcu, a gdy to niemożliwe, pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem UV.

Inf.: interia.pogoda.pl, Twitter/ IMGW, RCB


Małopolska - najnowsze informacje