Kora kamienna to ciekawy produkt, który pozwala na diametralną zmianę wyglądu ogrodu. Prezentuje się ona bardzo efektownie i pasuje do posesji z kamiennymi ogrodzeniami czy podmurówkami. Jak zastosować korę kamienną w ogrodzie?
Rabata z kory kamiennej
Jednym z najpopularniejszych zastosowań kory kamiennej jest wysypanie nią rabat. W ten sposób można podkreślić posadzone rośliny, a jednocześnie zapobiegać rośnięciu pomiędzy nimi chwastów. Kora kamienna sprawdzi się doskonale jako alternatywa dla materiałów drewnianych. Cechuje się ona bowiem znacznie dłuższą żywotnością.
Kora kamienna prezentuje się bardzo efektownie, lecz nie sprawdzi się ona na dowolnej rabacie. Warto zastosować ją przede wszystkim pod roślinami iglastymi. Gatunki z wieloma drobnymi liśćmi mogą być problematyczne zwłaszcza jesienią. Wówczas konieczne będzie oczyszczenie kory kamiennej ręcznie, wybierając niewielkie elementy roślin, które w późniejszym czasie zaczną gnić.
Ścieżki i chodniki z kory kamiennej
Kora kamienna w ogrodzie sprawdzi się doskonale także jako materiał na wyłożenie ścieżki lub chodnika. W ten sposób można nawiązać do elementów z kamienia pojawiających się w innych punktach nieruchomości, a także zapobiegać tworzeniu się kałuż i błota na ogrodowych ścieżkach. Trzeba jednak pamiętać, by nie kłaść kory kamiennej bezpośrednio pod drzewami. Opadające, duże liście są bowiem bardzo trudne do usunięcia z powierzchni drobnych kawałków kamienia. Jeśli jednak chcesz zdecydować się na takie rozwiązanie, postaw na elektryczną dmuchawę, która ułatwi sprzątanie powierzchni kory kamiennej.
Kora kamienna na skalniakach
Kora kamienna prezentuje się bardzo estetycznie na skalniakach. Komponuje się ona doskonale z innymi, większymi skałami oraz rozchodnikami. Dobrym pomysłem jest wysypanie jej na podwyższenie, z jednej strony zabudowane kamiennym murkiem.
– Kora kamienna sprawdza się wszędzie tam, gdzie pojawiają się podjazdy czy ogrodzenia z kamienia. Wówczas warto wybrać materiał o podobnym odcieniu. W ten sposób można zachować spójność danej aranżacji – mówi specjalista z firmy Posesja Plus.
Kora kamienna połączona z korą drewnianą
Rabaty z korą kamienną można łączyć także ze standardowym materiałem drzewnym. Oba surowce różnią się bowiem od siebie kolorem, dlatego pozwalają na stworzenie pięknych, fantazyjnych wzorach. Można wyłożyć je np. w formie pasów lub fal. Trzeba jednak pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć poszczególne warstwy. Pod wpływem działania wiatru czy deszczu kora drzewna może zmieniać swoje położenie, mieszając się z korą kamienną.
Sama kora kamienna też jest dostępna w różnych odcieniach. Na rynku znaleźć można surowce bardziej szare czy czerwone. Są to materiały jaśniejsze i ciemniejsze. Istnieje więc opcja tworzenia pięknych dekoracji również z samej kory kamiennej, bez użycia drewna.
Kora kamienna wokół tarasów
Kora kamienna prezentuje się doskonale w połączeniu z drewnem, dlatego dobrym pomysłem jest stosowanie jej np. wokół tarasów z desek lub specjalnych paneli. W ten sposób można stworzyć efekt kontrastu. To dobre rozwiązanie m.in. w sytuacji, gdy pomiędzy tarasem a roślinnością znajduje się pas gołej ziemi.