środa, 25 września 2019 15:47

60+ Kultura - weekend darmowych imprez dla seniorów

Autor Marzena Gitler
60+ Kultura - weekend darmowych imprez dla seniorów

Atrakcyjne zniżki, darmowe wejścia i zajęcia warsztatowe czekają na seniorów w aż 480 placówkach kulturalnych na terenie całego kraju. Swoje podwoje otwierają także małopolskie instytucje kultury. Gdzie znajdziesz wydarzenia i imprezy z darmowymi wejściami?

Akcję pod hasłem 60+ Kultura zainicjowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt zwraca uwagę na potrzeby najstarszej wiekowo publiczności. Seniorzy to szczególna grupa, która często spotyka się z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej. Akcja ministerstwa ma przyczyniać się do zmniejszania tej bariery. Co roku, podczas pierwszego weekendu kalendarzowej jesieni, seniorzy mogą skorzystać ze skierowanej do nich oferty kin, muzeów, teatrów, filharmonii i oper.

Tegoroczna odsłona akcji potrwa od 27 do 29 września. Weźmie w niej udział aż 480 placówek kulturalnych z 184 miejscowości. To o 46% więcej niż rok temu. Do wydarzenia dołączyły się również małopolskie instytucje kultury. Małopolska to zarazem obok Mazowsza województwo z największą ilością wydarzeń.

Wśród przygotowanych przez małopolskie instytucje kultury atrakcji dla seniorów są zniżkowe bilety na:

spektakle ("Norma" w Operze Krakowskiej)
projekcje filmowe (MCK SOKÓŁ, Centrum Sztuki Mościce)
wystawy (Muzeum AK, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Dom Rzemiosł Teatralnych w Krakowie, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem).
Bezpłatny wstęp dla osób powyżej 60 roku życia zaproponują w ten weekend m.in. Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Cricoteka i Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Małopolski weekend seniora wypełnią także wydarzenia o charakterze specjalnym:

Muzeum Archeologiczne w Krakowie - prelekcja dotycząca kultur indiańskich z Peru oraz warsztaty z tworzenia plecionych bransoletek.
Galeria BWA SOKÓŁ - zajęcia malarskie pod hasłem „Pędzlem przy kawie"
Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie - stolikowe spotkanie „Łyk poezji", którego uczestnicy będą mogli przeczytać publiczności swoje wiersze
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie - warsztaty „Czerwone korale"; uczestnicy zdobędą wiadomości na temat tradycyjnej krakowskiej biżuterii oraz będą własnoręcznie malować i komponować korale;
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach - specjalny seans filmowy z poczęstunkiem.
W ramach akcji 60 + Kultura odbędą się również kolejne odsłony cyklicznych zajęć, których adresatem są seniorzy: AKtywnej Akademii w Muzeum AK, Szkoły @ktywnego Seniora w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, czy Spotkania przy samolocie w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Wszystkie atrakcje, które przygotowani dla seniorów w Małopolsce zobaczysz TU

inf. UMWM

Gazeta - najnowsze informacje