środa, 18 września 2019 12:13

Bilet kolejowy za złotówkę? Wiemy jak go zdobyć!

Autor Marzena Gitler
Bilet kolejowy za złotówkę? Wiemy jak go zdobyć!

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ang. European Mobility Week). Do akcji włączyło się w całej Europie ponad 2800 miast, organizowanych jest ponad 2000 różnego rodzaju akcji. W kampanii aktywnie uczestniczy również Województwo Małopolskie oferując bilet za symboliczną "złotówkę".

Przypomnijmy, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się co roku w dniach 16-22 września. Kampania, zainicjowana w 2002 roku przez Komisję Europejską, promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak transport zbiorowy, ruch pieszy i rowerowy oraz transport multimodalny. Wszystko po to, by poprawić sytuację transportową, bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz jakość powietrza w miastach i gminach.

- W Małopolsce inwestujemy w rozwiązania, które sprawiają, że transport publiczny jest bezpieczniejszy i atrakcyjniejszy dla naszych mieszkańców i gości. Dbamy o tabor kolejowy, przekazujemy środki unijne na ekologiczne autobusy i tramwaje, a także rozwijamy Małopolską Kartę Aglomeracyjną - podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.

Dzień bez samochodu

Kulminacyjnym punktem kampanii jest organizowany 22 września „Dzień bez samochodu”. W tym roku kampania odbywa się pod hasłem „Chodź z nami!”, które zachęca do aktywności i przełamania codziennej rutyny siedzącego trybu życia, przyczyniając się do kształtowania prozdrowotnych i proekologicznych zachowań mieszkańców, a także wskazania ruchu pieszego, jako często niedocenianej formy transportu.

A co w Małopolsce?

Województwo Małopolskie we współpracy z operatorami kolejowymi tj. Koleje Małopolskie sp. z o.o. i Przewozy Regionalne sp. z o.o. wprowadziło specjalną ofertę biletową, zachęcającą do korzystania ze środków publicznego transportu zbiorowego. Już 22 września, wszyscy użytkownicy aplikacji mobilnej iMKA – czyli mobilnej wersji Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej – będą mieli możliwość zakupu specjalnego biletu za symboliczną „złotówkę” uprawniającego do nielimitowanej liczby przejazdów, w granicach Małopolski, pociągami Kolei Małopolskich i Polregio oraz autobusami funkcjonującymi w ramach systemu ALD (Autobusowe Linie Dowozowe) na obszarze Gmin Wieliczka, Świątniki Górne i Gdów. Dodatkowo bilet ten będzie uprawniał do nieodpłatnego przewozu roweru.

Jak zdobyć bilet za 1 zł?

Trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem systemu i mieć zainstalowaną bezpłatną aplikację iMKA. Bilet specjalny dostępny będzie 22 września w zakładce „Wydarzenia”.

Co jeżeli nie posiadasz jeszcze aplikacji? Nic straconego, wystarczy pobrać ją na dowolną platformę mobilną a następnie dokonać szybkiej rejestracji. Więcej o aplikacji iMKA można znaleźć tutaj: www.mka.malopolska.pl

W związku z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu wydłużony będzie okres obowiązywania Biletów Turystycznych oraz Mini Biletów Turystycznych. Posiadacze tych biletów będą mogli korzystać z wielokrotnych przejazdów 20.09.2019r. od godziny 00:01 do 23.09.2019r. do godziny 06:00.

Dni Transportu w Krakowie

Natomiast 21 września zapraszamy na „Dni Transportu w Krakowie”. W programie m.in. zabytkowy pociąg kursujący na trasie Kraków Główny – Kraków Płaszów, ekspozycja specjalistycznych pojazdów służb transportowych, wystawa taboru kolejowego, wielka parada lokomotyw, liczne konkursy, warsztaty i atrakcje dla dzieci. Współorganizatorami wydarzenia są. m.in. Koleje Małopolskie, Polregio i Kraków Airport im. Jana Pawła II.

Szczegółowe informacje na stronie: www.dnitransportu.pl

inf. i foto: UMWM

Gazeta - najnowsze informacje