Małopolska podbiła serca gości swoimi smakami, muzyką ludową, wyjątkowymi warsztatami sztuki ludowej i wieloma innymi atrakcjami. Tak w skrócie można opisać udział Województwa Małopolskiego w Dożynkach Prezydenckich w Spale.
Podczas dwudniowych uroczystości zorganizowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, występy zespołów ludowych, kiermasze, zabawy dla dzieci i Miasteczko Regionów, w którym mogły zaprezentować się wszystkie województwa.
Nasze stoisko zostało wystylizowane na wzór zalipiańskiej chaty. Odwiedzający mogli podziwiać nie tylko niezwykłe wnętrza, ale także wziąć udział w warsztatach malowania zalipiańskich motywów, które prowadziły malarki z tej wsi.
Przez dwa dni goście pawilonu mogli brać udział w pokazach gotowania oraz posmakować miodów z gospodarstwa pasiecznego „Rój”, tłoczonych na zimno soków z Tłoczni Pawłowscy, Pstrąga Ojcowskiego oraz wód Piwniczanka i Kinga Pienińska i wina z Winnicy Dąbrówka z Dąbrówki Szczepanowskiej. Koło gospodyń wiejskich "Kryspinianki" z Kryspinowa przygotowało maczankę krakowską na kukiełce lisieckiej i rosół galicyjski. Koło gospodyń wiejskich z Jonin przyrządziło jonińskie pierogi z kapustą, dziczyzną i prawdziwkami oraz zupę białą - fasola na dziczyźnie.
Degustacje i wyjątkowe wnętrze oraz atrakcje przygotowane dla uczestników dożynek wyróżniały Małopolskę na tle innych regionów, co docenili goście wydarzenia, którzy wyjątkowo licznie odwiedzili nasze stoisko.
Wieniec z Poręby Radlnej koło Tarnowa wziął udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Taniec i śpiew wokół wieńca wykonały Kapela Ludowa Sieciechowianie (gmina Wierzchosławice) oraz Zespół Folklorystyczny Gwoździec z gminy Zakliczyn.
- Stoisko Małopolski podczas tegorocznych dożynek cieszyło się największą popularnością. Nasi goście mogli na żywo zobaczyć zalipiańską chatę, wziąć udział warsztatach malarskich, czy zakosztować regionalnych produktów. Dożynki w Spale były okazją do promocji naszego regionu, która została znakomicie wykorzystana - podsumowała Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego. Wraz z nią Małopolskę reprezentowali: Iwona Gibas, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Rafał Stuglik, przewodniczący komisji kultury SWM i Rafal Kosowski, radny SWM.
Historia dożynek sięga czasów średniowiecznych, ale w szczególny sposób Spałę w 1927 roku uhonorował prezydent Ignacy Mościcki, nadając świętu – poprzez swój patronat – wymiar państwowy. Od 2000 roku (po 62 latach przerwy) dożynki w Puszczy Pilickiej świętowali prezydenci Polski, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.
W niedzielę przedstawiciele województwa małopolskiego uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kaplicy polowej Armii Krajowej. Po niej korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Ceremoniał dożynkowy uświetnił występ zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”.
inf. UMWM - fot. Konrad Obidziński/ UMWM