piątek, 30 sierpnia 2019 14:47

Uwaga! Od 1 września duże zmiany w rozkładzie jazdy PKP

Autor Marzena Gitler
Uwaga! Od 1 września duże zmiany w rozkładzie jazdy PKP

Zakończenie wakacyjnych kursów na trasie Kraków – Zakopane oraz Muszyna – Poprad-Tatry, wznowienie jazdy pociągów do Jasła czy modyfikacje w kursowaniu m.in. linii SKA1 i SKA3 – to tylko część zmian, które zostały wprowadzone do nowego rozkładu jazdy na kolejach. Zacznie on obowiązywać od najbliższej niedzieli, 1 września br.

Zakończenie wakacyjnych kursów

Wakacyjne kursy Kraków – Zakopane oraz Muszyna – Poprad-Tatry cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Niedziela, 1 września 2019 r. będzie ostatnią szansą w tym roku, by skorzystać z połączeń małopolskiego przewoźnika i wybrać się na rodzinną wycieczkę do Zakopanego czy Popradu.

Kontynuacja przerwy na odcinku: Kraków Główny – Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów – Podłęże

Podczas obowiązywania nowego rozkładu jazdy, czyli od 1 września do 19 października br., w dni robocze będę kontynuowane prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9.40-14.30.

Podobnie, jak w poprzednich rozkładach jazdy, zmiany w kursowaniu będą dotyczyć pociągów SKA1 i SKA3.

Skierowanie części kursów drogą okrężną oraz do stacji Kraków Olsza lub Kraków Płaszów

Ze względu na kolejne fazy przebudowy stacji Kraków Główny oraz Kraków Płaszów i związaną z tym ograniczoną dostępnością do peronów, zmianie ulegnie trasa niektórych pociągów SKA1, SKA2, SKA3. 6 kursów SKA3 na odcinku Kraków Główny – Podłęże będzie kursować drogą okrężną przez Kraków Nową Hutę z pominięciem stacji i przystanków na tym odcinku.

Za 3 spośród wymienionych wyżej kursów zostanie dodatkowo wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Kraków Główny – Podłęże obsługująca stacje i przystanki pomijane przez pociąg. Autobusy na stacji Podłęże będą skomunikowane z pociągami.

• 1 kurs SKA2 pojedzie drogą okrężną przez stację Kraków Olsza do stacji Kraków Płaszów z pominięciem stacji Kraków Główny;
• 1 kurs SKA3 pojedzie drogą okrężną przez stację Kraków Olsza z pominięciem stacji Kraków Zabłocie;
• 4 kursy SKA3 rozpoczną lub skończą bieg na stacji Kraków Płaszów. Dojazd do i ze stacji Kraków Główny będzie możliwy innymi pociągami lub komunikacją miejską w Krakowie w ramach honorowania biletów kolejowych;
• 7 kursów SKA3 rozpocznie lub skończy bieg na stacji Kraków Olsza. Dojazd do i ze stacji Kraków Główny będzie możliwy komunikacją miejską w Krakowie w ramach honorowania biletów kolejowych.

Zmiany w kursowaniu linii SKA1

Trwający remont linii E30 skutkuje dalszymi ograniczeniami przepustowości stacji Kraków Główny. Dlatego też poważnej zmianie ulegną godziny kursowania pociągów oraz zastępczej komunikacji autobusowej na całej linii SKA1.

Pierwszy kurs w relacji Kraków Główny – Kraków Lotnisko i ostatni kurs w relacji Kraków Lotnisko – Kraków Główny będą obsługiwane komunikacją zastępczą na odcinku Kraków Główny – Kraków Łobzów – Kraków Główny.

Dodatkowo w dniach 22-26 września zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa za wszystkie pociągi relacji Kraków Główny – Kraków Lotnisko – Kraków Główny od godz. 21.30 do końca dnia. Autobusy będą obsługiwały wszystkie przystanki na trasie pociągu.

Ograniczenia na odcinku Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna – Krynica

Ze względu na dodatkowe zamknięcie torów pojawi się konieczność wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej za pociągi do i z Nowego Sącza, Krynicy-Zdrój:
• w dniach 9-13 września na odcinku Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój (poza pociągami porannymi 33120 LACH i 33122 DUNAJEC w dniu 9 września),
• w dniach 14 – 21 września na odcinku Nowy Sącz – Krynica-Zdrój,
• w dniach 23/24 – 26/27 września, 30 września/ 1 października – 3/4 października, 7/8 – 10/11 października na odcinku Muszyna – Krynica-Zdrój.

Wznowienie kursów pociągów do Jasła

W związku z zakończeniem modernizacji torowiska na odcinku Wola Łużańska – Gorlice Zagórzany oraz rozpoczęciem roku akademickiego, od 29 września br. na trasę powrócą kursy pociągów Kraków Główny – Jasło i Jasło – Nowy Sącz (realizowane w piątki) oraz Nowy Sącz – Gorlice – Jasło i Jasło – Kraków (realizowane w niedziele).

Szczegółowe informacje o zmianach zostały zawarte w ulotkach z rozkładem jazdy, na stronie przewoźnika oraz w gablotach ogłoszeń na stacjach i przystankach.

Możliwe utrudnienia

Pomimo dokładania wszelkich starań dla prowadzenia ruchu pociągów zgodnie z rozkładem jazdy, prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacja linii kolejowych może powodować opóźnienia pociągów m.in. ze względu na prowadzenie ruchu po jednym torze, a także możliwe usterki urządzeń sterowania ruchem lub rozjazdów, na które Koleje Małopolskie sp. z o.o. jako przewoźnik nie ma wpływu.

Za wszelkie niedogodności, z którymi mogą się Państwo spotkać podczas podróży w związku z prowadzoną modernizacją uprzejmie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. Skargi, wnioski i reklamacje dotyczące realizacji przejazdu pociągów uruchamianych przez Koleje Małopolskie sp. z o. o. prosimy przekazywać na adres e-mail: pasazer@malopolskiekoleje.com.pl.

Szczegółowy rozkład jazdy dostępny na stronie internetowej.

inf. UMWM

Gazeta - najnowsze informacje