poniedziałek, 25 marca 2024 06:42

A jednak! Podjęto ostateczną decyzję: smoki powrócą nad Wisłę

Autor Mirosław Haładyj
A jednak! Podjęto ostateczną decyzję: smoki powrócą nad Wisłę

8 czerwca smoki ponownie zatańczą nad Krakowem! 23. edycja Wielkiej Parady Smoków organizowanej przez Teatr Groteska jednak się odbędzie.

Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska to jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń kulturalnych w Krakowie. Odbywająca się od ponad 20 lat impreza gromadzi tysiące widzów nad brzegiem Wisły, tworząc niezapomnianą atmosferę. Głównym jej punktem jest spektakularny pokaz wielkich smoków, które są napełniane helem i tańczą u stóp Wawelu.

Impreza pod znakiem zapytania

W tym roku wydarzenie, zaplanowane na 8 czerwca, odbędzie się pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści”. W lutym informowaliśmy, o decyzji podjętej przez władze, aby tym roku inne instytucje, głównie Krakowskie Biuro Festiwalowe, przejęły organizację Wielkiej Parady Smoków. Miał zmienić się nie tylko organizator, ale również czas i forma prezentacji. Zgodnie z planem, w tym roku miało zabraknąć popularnego nocnego widowiska.

"Było zawahanie"

Urząd Miasta przekazał, że w tym roku, wzorem lat ubiegłych, smoki jednak zatańczą u stóp Wawelu.

– Bardzo się cieszę, że powracamy do tej tradycji. Przez moment było zawahanie, czy rzeczywiście tak będzie. Uważam, że tego przedsięwzięcia nie można porzucić, że powinniśmy je realizować konsekwentnie. Po raz kolejny wziął to na barki pan Adolf Weltschek, wspierany przez Teatr Groteska – mówi zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Jak co roku, widowisku będą towarzyszyć oprawa świetlna i laserowa oraz muzyka.

− Tradycyjnie z okazji święta miasta, 8 czerwca, odbędzie się wieczorne widowisko. Myślę, że wiele osób, które podniosły larum, że tego widowiska nie będzie, bardzo się ucieszy, że smoki wracają i wieczorne wydarzenie odbędzie się w pełnym kształcie. Wspólnie z Teatrem Groteska, gdzie pracuje wspaniała grupa ludzi potrafiących realizować tego typu złożone przedsięwzięcia, postaramy się przygotować maksymalnie efektowne widowisko – deklaruje Adolf Weltschek, były dyrektor Teatru Groteska.

Inf.: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka