poniedziałek, 6 czerwca 2022 08:45

Abstrakcyjne koszty za paliwo. Chcą wyświetlać cenę za... pół litra?

Autor Norbert Kwiatkowski
Abstrakcyjne koszty za paliwo. Chcą wyświetlać cenę za... pół litra?

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce wzrosła o 1,22 zł - podała w poniedziałek Polska Izba Paliw Płynnych. Tak "kosmiczne" koszty za ten surowiec powodują, że sprzedawcy szukają sposobów, by w nawet niewielkim stopniu "udobruchać" wkurzonych kierowców.

Jeden z ostatnich pomysłów ma zakładać, by na stacjach wyświetlać cenę za pół litra, by tak nie biła kierowców po oczach. W tej chwili wielkim problemem na rynku jest zmienność i nieprzewidywalność, dlatego wszyscy szykują także na ten negatywny, czarny scenariusz.

Protest kierowców spowodowany cenami za paliwo 

Analitycy przewidują w nadchodzącym tygodniu dalszy wzrost cen benzyny od 20 do "kilkudziesięciu" groszy na litrze. Już dziś na pylonach coraz większej liczby stacji paliw widzimy, że benzyna sprzedawana jest po ponad 8 zł za litr.

Na świecie zapasy gotowych paliw są niskie, a do tego rozpoczyna się sezon wakacyjny – stąd rosnące ceny benzyny. Na czynniki sezonowe nakłada się kolejny pakiet sankcji na Rosję, który ma w ciągu kilku miesięcy w znacznym stopniu ograniczyć import rosyjskiej ropy i innych produktów ropopochodnych do większości krajów UE.

Foto: pixabay

Małopolska - najnowsze informacje