sobota, 27 marca 2021 19:19

Kraków. Adam Zagajewski spocznie w Panteonie Narodowym. Kiedy pogrzeb?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Adam Zagajewski spocznie w Panteonie Narodowym. Kiedy pogrzeb?

Z inicjatywy prezydenta Krakowa i za poparciem Kapituły Fundacji Panteon Narodowy poinformowały, że prochy wybitnego poety spoczną w Panteonie Narodowym. Nie nastąpi to jednak szybko...

21 marca, w Międzynarodowym Dniu Poezji, po ciężkiej i gwałtownej chorobie odszedł Adam Zagajewski - wybitny polski poeta, eseista, tłumacz, znany i ceniony na całym świecie, od lat związany z Krakowem. Msza w jego intencji odbędzie się w niedzielę, 11 kwietnia, o godz. 16.30 w bazylice św. Floriana w Krakowie.

Ze względu na pandemię obecność w kościele będzie ograniczona do grona najbliższych poety. Parafia, a także rodzina poety zapraszają wszystkich, którzy chcieliby duchowo włączyć się w tę uroczystość, do śledzenia transmisji nabożeństwa na kanale YouTube.

Z inicjatywy prezydenta Krakowa i za poparciem Kapituły Fundacji Panteon Narodowy została podjęta decyzja, że z uwagi na wybitne zasługi dla narodowej kultury, literatury i języka, prochy Adama Zagajewskiego spoczną w Panteonie Narodowym. Do czasu, w który możliwe będzie zorganizowanie państwowych uroczystości pogrzebowych, urna z prochami poety została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie.

Uroczystość przeniesienia prochów Adama Zagajewskiego na miejsce wiecznego spoczynku w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie jest zaplanowana na miesiące letnie i będzie miała charakter państwowy. O szczegółach dotyczących uroczystości rodzina wspólnie z miastem i Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformuje w późniejszym terminie.

Przełożono też pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego

To już kolejny przełożony pogrzeb wybitnej osobustości związanej z Krakowem. Na oficjalny pochówek czeka też Krzysztof Penderecki, który zmarł niemal rok, temu, 29 marca 2020 roku. Urna z prochami wybitnego kompozytora również złożona jest tymczasowo w kościele św. Floriana. Rodzina, razem z Fundacją Panteon Narodowy i Ministerstwem Kultury oraz prezydentem Krakowa pogrzeb, który będzie miał charakter uroczystości państwowych, wstępnie planowany był na maj 2021 r.. W najnowszym komunikacie przekazanym przez Andrzeja Gizę, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena poinformowano, że z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku”.

Miasto przygotowało obchody rocznicowe, które z powodu obostrzeń odbędą się online. Piszemy o nich tu:

Kiedy pogrzeb Pendereckiego? Jest już data
Kraków wiadomości. 29 marca minie rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Miasto przygotowuje obchody rocznicowe, które z powodu obostrzeń odbędą się online. Rodzina poinformowała też o dacie pogrzebu kompozytora.

W hołdzie wilkiemu poecie

11 kwietnia, od godz. 18.00 Miasto Kraków zaprasza na emisję specjalną filmu dokumentalnego o Adamie Zagajewskim i z jego udziałem pt. „Widok Krakowa” w reżyserii Magdaleny Piekorz na miejskiej platformie PLAY KRAKÓW.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził na Śląsku w Gliwicach, zaś lata uniwersyteckie w Krakowie, gdzie ukończył psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali, był współautorem, wraz z Julianem Kornhauserem, głośnej książki, swoistego manifestu pokolenia Nowej Fali – „Świat nie przedstawiony” (1974). Członek grupy poetyckiej „Teraz”, zyskał sławę czołowego poety swego pokolenia (Pokolenia ‘68). W roku 1972 ukazał się jego pierwszy zbiór poetycki „Komunikat”, a w roku 1975 „Sklepy mięsne”.

W roku 1982 wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu, gdzie był współzałożycielem i członkiem redakcji „Zeszytów Literackich”.  Opublikował tam m.in. zbiory wierszy: „List. Oda do wielości” (1983), „Płótno” (1990) oraz „Solidarność i samotność” (1986). Pracował także jako visiting professor na Uniwersytecie w Houston (USA). W roku 2002 wrócił do Krakowa i osiedlił się tu na stałe. Kolejne tomiki: „Ziemia ognista” (1994), „Trzej aniołowie” (1998), „Pragnienie” (1999), „Anteny” (2005) ukazały się w kraju, większość wydano w Krakowie. Nie zabrakło w nich tematyki krakowskiej, a zbiór „Powrót” (2003) poświęcony został temu miastu, zarówno w warstwie wspomnieniowej, jak współczesnej.

Adam Zagajewski zdobył uznanie na całym świecie. Od lat jego nazwisko było typowane do literackiej Nagrody Nobla. Został przetłumaczony na niemal wszystkie najważniejsze języki świata, w tym m.in. na: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki. Jego międzynarodową sławę ugruntował przedruk wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat” w „New York Review of Books” po ataku terrorystycznym 11 września.

inf. krakow.pl, foto: Frankie Fouganthin / CC BY-SA 4.0/krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje