sobota, 27 marca 2021 10:44

Kiedy pogrzeb Pendereckiego? Jest już data

Autor Marzena Gitler
Kiedy pogrzeb Pendereckiego? Jest już data

29 marca minie rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Miasto przygotowało obchody rocznicowe, które z powodu obostrzeń odbędą się online. Rodzina poinformowała też o dacie pogrzebu kompozytora.

29 marca minie rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W pierwszą rocznicę śmierci Kraków wspomni Mistrza przez pryzmat jego muzyki.

W hołdzie Pendereckiemu online

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która powstała dzięki wsparciu Krzysztofa Pendereckiego, przygotowała wyjątkowy program upamiętniający rocznicę śmierci Mistrza. Koncert zaplanowany na 28 marca odbędzie się jednak po zniesieniu obostrzeń. Orkiestra planuje wykonanie monumentalnego „Kadiszuna sopran, tenor, głos recytujący, chór męski i orkiestrę. Utwór, napisany przez Pendereckiego z okazji 65. rocznicy likwidacji getta łódzkiego, był pierwszą w historii polskiej muzyki interpretacją kadiszu – jednej z najważniejszych żydowskich modlitw, która jest odmawiana po śmierci kogoś bliskiego. Muzyczną modlitwę Sinfonietta Cracovia wykona u boku znakomitych solistów, blisko związanych z Krzysztofem Pendereckim: Iwony Hossy, Gerarda Edery’ego i Sławomira Hollanda, w towarzystwie chóru Cracow Singers. W programie koncertu znajdzie się ponadto „Marsz żałobny” z III Symfonii Es-dur op. 55 Ludwiga van Beethovena, liryczne „Adagio” na orkiestrę smyczkową Samuela Barbera, „Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II” na orkiestrę smyczkową Krzysztofa Pendereckiego z jego „Polskiego Requiem” oraz utwór „Death and Resurrection” Tōru Takemitsu – jednego z najwybitniejszych japońskich kompozytorów XX wieku.

Sinfonietta na 25. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena ‼️ KONCERT ONLINE 🟢 29 marca obchodzić będziemy...

Opublikowany przez Sinfonietta Cracovia Środa, 24 marca 2021

Jak jeszcze Kraków będzie wspominać Mistrza? W Bunkrze Sztuki zostanie otwarta wystawa: Krzysztof Penderecki „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu. Ogród wobec muzyki”, w organizacji której uczestniczy również Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Planowana jest również publikacja pod tym samym tytułem. Z kolei Krakowskie Forum Kultury zaprasza na przypomnienie zeszłorocznego cyklu zatytułowanego „Mistrz Penderecki”, a także udostępnia nagrania, które  powstały w ramach projektu: Muzyczny ślad Krakowa. Autografy dzieł Mistrza znalazły się na wystawie „Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum”, która 18 marca została otwarta w Bibliotece Jagiellońskiej, w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (aktualnie ekspozycja nie jest dostępna ze względu na wprowadzone obostrzenia).

Mistrza wspominać będzie także Krakowskie Biuro Festiwalowe, które na platformie PLAY KRAKÓW udostępni koncerty z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Wśród nich znajdziemy między innymi „Pasję” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Krzysztofa Jarzyny i koncerty Sinfonietty Cracovii, między innymi muzyczno-filmową impresję „Agnus Dei”.

29 marca, o godz. 18.30, w rocznicę śmierci Mistrza, Opera Krakowska na PLAY KRAKÓW zaprezentuje spektakl „Diabły z Loudun” w reż. Laco Adamika, nagrany w 2014 roku w krakowskim teatrze. „Diabły z Loudunto pierwsze i jedno z najważniejszych dzieł operowych w twórczości Krzysztofa Pendereckiego, inspirowane powieścią Aldousa Huxleya „Diabły z Loudun” i dramatem Johna Whitinga „The Devils”. Od pierwszego wystawienia w 1969 r. w Hamburgu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem reżyserów – powstało około trzydziestu realizacji, które wystawiano w największych teatrach operowych w Polsce i na świecie.

Przypomnijmy jeszcze, że pamięci Krzysztofa Pendereckiego został poświęcony 29. numer Beethoven Magazine – wydanie online można zobaczyć tutaj, a muzycznym hołdem dla Mistrza jest album Sinfonietty Cracovii, zatytułowany „Penderecki’s Sinfonietta(s)”, który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku.

Kiedy pogrzeb Mistrza?

29 marca przy urnie z prochami Mistrza w kościele św. Floriana, od władz miasta, zostanie zapalony znicz „Kraków pamięta”. Być może jednak będzie to ostatnia rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego świątowana w miejscy tymczasowego przechowania jego prochów, bo imieniu Rodziny prof. Pendereckiego Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena poinformował dziś o dacie pogrzebu wielkiego kompozytora.

W najnowszym komunikacie przekazanym przez Andrzeja Gizę, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena poinformowano, że uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku.

„Czas jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku” - poinformowano w komunikacie.

Przypominamy, że pogrzeb Pendereckiego, który będzie miał charakter uroczystości państwowych, wstępnie planowany był na maj 2021 r.. Urna z prochami wybitnego kompozytora złożona jest tymczasowo w kościele św. Floriana.

foto: Wiesław Majka / krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka