środa, 19 lutego 2020 08:47

Agregat prądotwórczy do domu - czy warto zdecydować się na zasilanie awaryjne?

Autor Głos 24
Agregat prądotwórczy do domu - czy warto zdecydować się na zasilanie awaryjne?

Agregat prądotwórczy do domu - czy warto zdecydować się na zasilanie awaryjne?

W domach jednorodzinnych systemy zasilania awaryjnego stają się coraz popularniejsze. Nieodzownym elementem takiej instalacji jest wydajny agregat prądotwórczy, który stanowi źródło prądu w przypadku przerwy w dostawie energii z sieci.

Jak działa system zasilania awaryjnego?

Agregat prądotwórczy

Jak wybrać agregat?

Jak działa system zasilania awaryjnego?

System zasilania awaryjnego jest połączony z instalacją elektryczną w budynku. Jeżeli nastąpi przerwa w dostawie prądu z sieci energetycznej (lub inna usterka, na przykład znaczny spadek napięcia), agregat prądotwórczy w systemie zasilania awaryjnego uruchomi się i zacznie dostarczać energię. Takie instalacje od dawna są niezbędnym elementem szpitali czy fabryk, jednak stają się również coraz popularniejsze w domach jedno- i wielorodzinnych.

Agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy stanowi najważniejszy element każdego układu zasilania awaryjnego. Poza tym, generatory prądu wykorzystuje się także w celu zapewnienia dostępu do energii elektrycznej w miejscach, gdzie nie dociera sieć energetyczna - na przykład na ogródkach działkowych, w domkach letniskowych, na budowach czy podczas plenerowych imprez i koncertów. Zasada działania agregatu jest prosta: przetwarza on paliwo (na przykład diesel lub gaz) na energię elektryczną o odpowiednich parametrach. Istnieją również agregaty wykorzystujące akumulatory elektryczne - nie wytwarzają one prądu samodzielnie, ponieważ energia jest pobierana z wcześniej naładowanych ogniw.

Jak wybrać agregat?

Jeżeli planujesz kupić agregat, warto wcześniej rozważyć, jaki produkt będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Dobrze jest wziąć pod uwagę między innymi:

rodzaj paliwa (diesel, benzyna, gaz, agregat z akumulatorem)

moc agregatu (maksymalne obciążenie nie powinno przekraczać 60-80% nominalnej mocy)

rodzaj wytwarzanego prądu (jedno- lub trójfazowy - wybór zależy od urządzeń, jakie planujesz zasilać

mobilność agregatu (ruchomy czy stacjonarny? Zależy to przede wszystkim od zastosowania, na przykład na kemping lepiej sprawdzi się agregat ruchomy, a do zasilania awaryjnego domu - stacjonarny)

obecność dodatkowej stabilizacji napięcia (przydatne na przykład do zasilania delikatnej elektroniki)

Dzięki poświęceniu czasu na wybór odpowiedniego agregatu będziesz mógł mieć pewność, że urządzenie sprawdzi się w planowanym zastosowaniu i spełni twoje oczekiwania. Dlatego przed zakupem sprzętu warto zorientować się, jakie agregaty są dostępne na rynku i które z nich najlepiej będą odpowiadały twoim potrzebom.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka