piątek, 10 czerwca 2022 11:19

Aparat słuchowy – jak o niego dbać?

Autor Artykuł sponsorowany
Aparat słuchowy – jak o niego dbać?

Urządzenie to służy do poprawienia jakości słyszenia u osób, które zmagają się z ubytkiem słuchu. Możliwości aparatów posunęły się bardzo do przodu pod koniec lat 90., kiedy to weszły na rynek cyfrowe aparaty słuchowe, zastępując te analogowe. W obecnych czasach naprawdę duża część społeczeństwa mierzy się z różnego rodzaju ubytkami słuchu. Dzieje się tak nie tylko w przypadku osób dorosłych, ale również dzieci. W związku z tym popularność aparatów słuchowych staje się coraz większa.

Aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe

Wraz z rozwojem technologii powstało wiele naprawdę użytecznych urządzeń, z których mogą korzystać obecne pokolenia. Plusem jest, że teraz łatwiej można dobrać je do pacjentów w oparciu o jego indywidualne potrzeby. Jednymi z najczęściej pożądanych przez pacjentów, na co wpływ mają względy estetyczne, są aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe. Mają one zarówno swoje plusy, jak i minusy. Faktem jest, że dla pacjenta stają się znacznie bardziej atrakcyjne, gdyż nie są one widoczne, tak jak aparaty słuchowe zauszne. Nie będą one jednak odpowiednie do każdego ubytku słuchu czy też budowy przewodu słuchowego.

Co jest najważniejsze podczas korzystania z aparatu słuchowego?

Dbanie o aparat słuchowy jest niezwykle istotne. Najważniejsze jest tutaj oczywiście, aby aparat był przez nas regularnie czyszczony. Pielęgnacja aparatów ogranicza się do 4 czynności:

– osuszania aparatu, czyli włożenia go do pojemnika, w którym znajduje się tabletka do osuszania lub skorzystanie z elektronicznego osuszacza;

– czyszczenie wkładki;

– przetarcie aparatu miękką, suchą ściereczką;

– wymiana baterii.

Pozostałe kwestie dotyczące higieny aparatu słuchowego

Oprócz tego ważnym jest, aby z aparatu nie korzystał dosłownie nikt oprócz jego użytkownika. Podczas zakładania go ani ręce ani on pod żadnym pozorem nie powinny być wilgotne. Przed każdą kąpielą powinien być on ściągany. Nie powinno się też narażać go na przegrzanie, na przykład poprzez pozostawienie go na słońcu. W przypadku, gdy użytkownikiem jest dziecko, należy dopilnować tego, aby nie wkładało go ono do ust!

Proces czyszczenia aparatu słuchowego

– Czyszczenie aparatu słuchowego powinno odbywać się regularnie (urządzenie przecierać codziennie, a wkładkę myć raz na tydzień – chyba, że ucho produkuje duże ilości woskowiny). Można to robić za pomocą specjalnych ściereczek przeznaczonych do czyszczenia aparatów słuchowych.

– Równie istotne jest czyszczenie wkładek. Istnieją specjalne kapsułki, które pomagają robic to szybko i skutecznie.

– Później aparaty słuchowe należy wytrzeć, używając do tego odpowiedniej ściereczki.

– Dużym ułatwieniem będzie tu zakupienie dedykowanego osuszacza oraz tabletek do osuszania aparatów słuchowych.

– Swoje urządzenia powinno się trzymać w pojemniku do osuszania lub zwykłym pojemniku dołączonym do aparatów słuchowych, aby ograniczyć ryzyko mechanicznych uszkodzeń.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje