czwartek, 4 czerwca 2020 12:54

Biskup apeluje, by w kościołach wciąż przestrzegać zasad bezpieczeństwa

Autor Mirosław Haładyj
Biskup apeluje, by w kościołach wciąż przestrzegać zasad bezpieczeństwa


Biskup Damian Muskus OFM zamieścił w mediach społecznościowych apel o to, by w kościołach nadal przestrzegać zasad higieny i dystansu społecznego. Duchowny wypowiada się w sprawie komunii na rękę, maseczek i bezpiecznych odstępów między uczestnikami uroczystości religijnych.

Krakowski biskup pomocniczy przypomina, że trudny czas epidemii koronawirusa wciąż trwa.

– Wracamy, ale winniśmy pamiętać, że decyzje administracyjne, choć pozwalają nawiązywać na nowo więzi społeczne, nie unicestwiły wirusa, który wciąż nam zagraża. Dlatego ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, nienarażanie innych na niebezpieczeństwo, także podczas modlitwy czy przyjmowania Komunii św.

– pisze biskup.

Muskus tłumaczy, że obecność środków dezynfekcyjnych w kościele nie powinna wywoływać zdziwienia, ponieważ świadczy o „odpowiedzialności duszpasterzy za zdrowie uczestników liturgii i ich komfort psychiczny”. Podobnie komunia przyjmowana na rękę:

– Komunia przyjmowana na rękę nie jest oznaką braku szacunku dla Eucharystii, lecz nawiązaniem do tradycji Kościoła, a dzisiaj dodatkowo jest znakiem miłości bliźniego oraz uszanowaniem wrażliwości tych, którzy przyjmują Ją po nas.

Biskup radzi księżom, by przypominali wiernym o konieczności zachowania w kościele bezpiecznych odstępów między uczestnikami liturgii, o konieczności używania osłon na twarz, czy też o sposobie udzielania komunii św.:

– Wiernym, którzy przychodzą do kościoła, trzeba w jasny sposób przekazać, że Komunia św. udzielana jest na rękę, a w przypadku wyjątkowych potrzeb wskazać miejsce, gdzie kapłan będzie udzielał Komunię św. do ust.

Duchowny podkreśla, że stosując się do tych prostych zasad, okazujemy sobie wzajemnie szacunek:

– Pokazujemy, że zależy nam na zdrowiu własnym i naszych bliźnich, i że po prostu mamy troskliwe i wrażliwe serca.
koronawirus najnowsze informacje

Inf. i foto: Facebook/ Damian Muskus

Kraków

Kraków - najnowsze informacje