Znasz przynajmniej jeden język obcy na wysokim poziomie? Nie masz problemu ze zrozumieniem i przełożeniem tekstów lub wypowiedzi? Szukasz pomysłu na biznes? W takim przypadku pomyśl o założeniu biura tłumaczeń!
Aktualnie w Polsce działa ponad 60 tysięcy firm, które zajmują się świadczeniem usług translatorskich. Chociaż może wydawać się, że rynek jest już nasycony, to jednak stale dołączają do niego nowi tłumacze, którzy świadczą usługi zarówno w zakresie przekładów pisemnych, jak i ustnych.
Zatem, jak rozpocząć własną działalność tłumaczeniową? Na jakich przekładach można zarabiać najwięcej?
Kto może zostać tłumaczem?
Dużą zaletą pracy jako tłumacz jest niska bariera wejścia w branżę. Głównym wymogiem jest bardzo dobra znajomość języka obcego. Pracę w tym zawodzie może znaleźć zarówno tłumacz języka niemieckiego, francuskiego czy angielskiego, jak również mniej popularnych języków – chińskiego, arabskiego.
Dodatkowe wymogi posiadają tłumaczenia przysięgłe, które polegają na przekładaniu dokumentów o mocy prawnej. Wymagają one poświadczenia przez tłumacza przysięgłego. W tym przypadku warunki to m.in. ukończenie studiów wyższych, niekaralność, zaliczenie egzaminu państwowego.
Na jakich tłumaczeniach można zarobić najwięcej?
Zarobki tłumacza zależą od rodzaju tłumaczenia, języka, a także od ilości przekładanej treści. Podstawą rozliczenia jest liczba znaków ze spacjami. Inaczej wycenia się tłumaczenia ustne.

Najwyższe stawki dotyczą tłumaczeń przysięgłych, a także tłumaczeń specjalistycznych, na przykład tłumaczeń prawnych, medycznych, technicznych. Na lepsze zarobki mogą liczyć też osoby posługujące się rzadko stosowanymi językami – przekłady te są wyceniane wyżej.
Jak otworzyć własne biuro tłumaczeń?
Planujący założyć własne biuro tłumaczeń powinni otworzyć działalność gospodarczą i rozliczać się z fiskusem z realizowanych zleceń. Aktualnie jest to możliwe również za pośrednictwem internetu. Nie można też zapominać o skutecznym marketingu, by poszerzać grono swoich klientów.
Popyt na wysokiej jakości usługi translatorskie stale rośnie. Wobec tego własne biuro tłumaczeń, w szczególności świadczące tłumaczenia przysięgłe, specjalistyczne czy z rzadkich języków, może być bardzo dobrym pomysłem na biznes.