czwartek, 5 września 2019 10:18

Bohater z Piekiełka patronem tymbarskiej biblioteki

Autor Marzena Gitler
Bohater z Piekiełka patronem tymbarskiej biblioteki

W Tymbarku samorząd Gminy Tymbark, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark i jednostka tymbarskiego Strzelca zorganizowali gminne obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej połączone z Aktem Nadania Bibliotece Publicznej Gminy Tymbark imienia kpt. Tadeusza Paolone.

Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Tymbarku w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Tymbark w czasie II wojny światowej, w której udział wzięli: poczty sztandarowe okolicznych szkół, młodzież szkół podstawowych i klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, przedstawiciele samorządu gminy i Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, jednostka tymbarskiego Strzelca, dyrekcje placówek oświatowych oraz mieszkańcy.

Obchody w bibliotece zaczęły się od odsłonięcia na froncie budynu Tablicy Pamięci kpt. Tadeusza Paolone. Dokonali go wspólnie: Leszek Szuster, dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Falk Altenberger, przedstawiciel Fundacji Konrada Adenauera w Polsce oraz gość honorowy tymbarskich obchodów - Zofia Posmysz, więźniarai niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. W odsłonięciu tablicy (ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie) wzięli również udział: dr Maciej Korkuć – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN w Krakowie, wójt Paweł Ptaszek, przewodnicząca RG Tymbark Stanisława Urbańska oraz dyrektor biblioteki Ewa Skrzekut. W imieniu samorządu Gminy Tymbark i Instytutu Pamięci Narodowej pod tablicą złożono wiązanki kwiatów.

Po odsłonięciu tablicy Stanisława Urbańska odczytała i wręczyła dyrektor placówki Aktu Nadania Bibliotece Publicznej Gminy Tymbark imienia Kapitana Tadeusza Paolone.

Wyjątkowym i poruszającym momentema było przekazanie Ewie Skrzekut przez Zofię Posmysz kopii medalika „Chrystus Oświęcimski”, który otrzymała od kpt. Tadeusza Paolone w Auschwitz. Medalik będzie miał szczególne miejsce w Izbie Pamięci Narodowej, Gminnej Biblioteki Publicznej w Tymbarku. Wykonanie kopii medalika było możliwe dzięki pomocy Leszka Szustera, dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Za utrwalanie pamięci o kpt. Tadeuszu Paolone i podejmowanie różnorodnych działań ocalenia od zapomnienia tego bohaterskiego żołnierza, wójt Gminy Paweł Ptaszek i przewodnicząca Rady Gminy Tymbark Stanisława Urbańska wręczyli pamiątkowe płaskorzeźby: dr Maciejowi Korkuciowi, Zofii Posmysz, Stanisławowi Wcisło, Leszkowi Szusterowi, Gabrieli Kaptur, Marii Gancarczyk, Jakubowi Ryba, Tadeuszowi Rybce, Irenie Wilczek – Sowie, Marii Annie Potockiej, Falkowi Altenbergerowi i Andrzejowi Czernek.

Uczestnicy wysłuchali też dwóch wykładów: dr Macieja Korkucia na temat „II wojna światowa – wyzwania pamięci w XXI wieku" oraz Przemysława Bukowca „Kpt. Tadeusz Paolone – ocalić od zapomnienia".

W imieniu zaproszonych gości podziękowania dla organizatorów uroczystości złożył dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Leszek Szuster.

Po zakończonej uroczystości Zofia Posmysz podsumowała swój pobyt w Tymbarku słowami: „To jest zwieńczenie mojego życia … i tyle mogę powiedzieć. Po to przyjechałam, żeby móc przenosić pamięć o tym człowieku i starać się, aby ta pamięć jakoś się utrwalała. Jeżeli dzieje się tak jak tutaj, że było takie przyjęcie i takie zainteresowanie, to jest to wielka nagroda dla mnie, nie wiem czy zasłużona…”

iRobert Nowak/ UG Tymbark

Limanowa - najnowsze informacje