poniedziałek, 15 czerwca 2020 12:41

Bolęcin. W planach ścieżka dydaktyczna

Autor Emilia Gara
Bolęcin. W planach ścieżka dydaktyczna

W miejscowości tematycznej „Wioska pod Skałą” w Bolęcinie ma powstać ścieżka dydaktyczna. Na jej utworzenie gmina chce pozyskać dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze”.

W tym temacie odbyły się konsultacje z mieszkańcami. Założenia projektu przybliżyła zainteresowanym Agnieszka Mendela, koordynatorka miejscowości tematycznej „Wioska pod Skałą” w Bolęcinie.

- Projekt obejmuje utworzenie ścieżki dydaktycznej, a w przyszłości zagrody edukacyjnej. W planach jest montaż interaktywnych urządzeń edukacyjnych, na przykład labiryntu wiedzy czy leśnych kostek ogrodowych, by każdy, kto tu przyjdzie, mógł wszystkiego dotknąć, poznając w ten sposób historię i przyrodę tego miejsca. To ma być przestrzeń do edukacji, rekreacji i turystyki – mówi Agnieszka Mendela.

Sołtys Bolęcina - Mariusz Witek ma nadzieję na otrzymanie w najbliższym czasie dofinansowania na realizację projektu.

Przypomnijmy, miejscowość tematyczna „Wioska pod Skałą” w Bolęcinie powstała w 2014 roku. Razem z pięcioma innymi miejscowościami tematycznymi należy do małopolskich miejsc z charakterem. Symbolem wioski jest unikatowa Skałka Triasowa – wapienny ostaniec powstały 215 mln lat na dnie ciepłego, triasowego morza. Skałka Triasowa jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Zaliczana jest również do Zielonych Pereł Gminy Trzebinia.

„Wioska pod Skałą” propaguje aktywny wypoczynek, szczególnie wśród dzieci i młodzieży oraz edukację regionalną, wykorzystującą innowacyjne formy odkrywania dziedzictwa przyrodniczego. Oferta turystyczna obejmuje różne formy aktywności plenerowej o tematyce geologicznej i historycznej, w tym spacery tematyczne, interaktywne zwiedzane, gry terenowe czy questy.

Inf. i fot.: UMiG Trzebinia

Chrzanów - najnowsze informacje