niedziela, 24 grudnia 2023 10:56

Budżet 2024 zatwierdzony. Jest największy spośród sąsiednich gmin

Autor Mirosław Haładyj
Budżet 2024 zatwierdzony. Jest największy spośród sąsiednich gmin

20 grudnia podczas sesji Rady Miejskiej w Wadowicach przyjęto budżet na kolejny rok. W przyszłym roku na inwestycje przeznaczone zostanie ponad 55 milionów złotych, z czego 33 miliony pochodzą z pozyskanych dotacji. Budżet Wadowic to największy budżet spośród wszystkich podobnych sąsiednich gmin miejsko-wiejskich.

Na ostatniej sesji w zeszłym roku uchwalono budżet na nadchodzący rok, a zakres inwestycji jest naprawdę szeroki. Obejmują one takie obszary jak sport, turystyka, ochrona środowiska, infrastruktura drogowa i kanalizacyjna. W planowanych wydatkach znalazły się także środki na renowację zabytków oraz modernizację placówek oświatowych. To największy budżet wśród wszystkich sąsiednich gmin miejsko-wiejskich, a co więcej, gmina może pochwalić się zerowym zadłużeniem.

Wśród kluczowych przedsięwzięć znalazły się m. in.: budowa zaplecza sportowego i trybun na stadionie MKS Skawa Wadowice – 6 milionów złotych, budowa Ogrodu Pielgrzyma – 2,7 miliona złotych, budowa ścieżek rowerowych Singletrack na Górze Jaroszowickiej – 1,8 miliona złotych, modernizacja boisk sportowych Szkoła Podstawowa nr 4 w Wadowicach – 0,5 miliona złotych, budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej i pomp ciepła – 11 milionów złotych, modernizacja sieci wodociągowych - 3,33 miliona złotych, modernizacja i rozwój sieci ciepłowniczych - 2,5 miliona złotych, budowa parkingów w Chocznia i Stanisław Górny – 3 miliony złotych, kompleksowa wymiana oświetlenia na lampy ledowe na drogach w gminie (etap I) – 2,75 miliona złotych, kompleksowa modernizacja i rozbudowa gminnych dróg i chodników - 2,72 miliona złotych, rewitalizacja zabytków (dach zabytkowego kościoła w Ponikwi, dach kamienicy na Rynku, pomnik 12 P.P.) - 1 milion złotych, modernizacja i utworzenie przedszkola oraz żłobka w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wadowicach – 1,5 miliona złotych, modernizacja, rozbudowa i remonty szkół i przedszkoli - 0,61 miliona złotych.

To jednak tylko niektóre z projektów, gdyż gmina posiada gotowe plany, które będą wdrożone przy pozyskaniu zewnętrznych dofinansowań. Budżet 2024 to wyjątkowa szansa na rozwój i poprawę infrastruktury lokalnej.

Fot. i inf.: UM Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka