środa, 18 września 2019 10:02

Burmistrz o Święcie Chleba: Dziękujemy Panu Bogu za plony, a rolnikom za ich ciężką pracę

Autor Mirosław Haładyj
Burmistrz o Święcie Chleba: Dziękujemy Panu Bogu za plony, a rolnikom za ich ciężką pracę

8 września w niedzielę w Brzesku odbyło się XIX Diecezjalne Święto Chleba. Na wydarzenie zaprosili Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, Cech Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców w Brzesku, Izba Rzemieślnicza w Tarnowie oraz ks. dziekan Józef Drabik z miejscowej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła.

Tegoroczne świętowanie zainaugurowane zostało na Placu Kazimierza Wielkiego wystąpieniem burmistrza Brzeska, Tomasza Latochy, po którym nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych. O godzinie 12:00 rozpoczęła się Masz święta pod przewodnictwem abpa Henryka Nowackiego, kustosza sanktuarium św. Jakuba, a także kapelana Izby Rzemieślniczej w Tarnowie, który podczas brzeskiego święta uhonorowany Szablą Kilińskiego. Po Eucharystii rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu kapeli z Pilzna. Publiczność zgromadzona na placu w centrum miasta mogła zobaczyć obrządek dożynkowy w wykonaniu pilzneńskich muzyków.

Na brzeskim rynku nie zabrakło prezentacji i degustacji regionalnych produktów i potraw oraz występów zespołów folklorystycznych. Wszystko w ramach inicjatywy „Nasze dziedzictwo – smacznie, zdrowo, kolorowo”. Uczestnicy wydarzenia mieli  możliwość degustacji wyrobów pszczelarskich, zapoznania się ze sposobami i warunkami zakładania pasiek, dzięki czemu poznali bogactwo świata pszczół i ich wpływu na środowisko naturalne. Odbyło się także głosowanie na najsmaczniejsze potrawy przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich, w którym zdecydowanymi zwyciężczyniami zostały „Stanisławianki” ze Szczepanowa ze swoją zupą cebulową.

Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha komentując XIX Diecezjalne Święto Chleba powiedział:

– Dziewiętnasta edycja Święta Chleba w Brzesku to święto w którym dziękujemy Panu Bogu za plony, a wszystkim rolnikom, rzemieślnikom za ich ciężką pracę. W tym roku wzbogaciliśmy to wydarzenie, o festiwal „Nasze dziedzictwo” pokazując tutaj produkty lokalne serwowane przez dwadzieścia osiem kół gospodyń wiejskich. Mam nadzieję, że to święto w tej formie wzbogaconej spodoba się mieszkańcom i z utęsknieniem będą czekać na kolejny rok.

Więcej zdjęć w galerii.

Fot. i inf.: UM Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje