poniedziałek, 21 kwietnia 2025 08:17, aktualizacja 2 godziny temu

Zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Autor Mirosław Haładyj
Zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Jak przekazała Stolica Apostolska w poniedziałek 21 kwietnia o 7:35 w wieku 88 lat zmarł papież Franciszek I. Jego pontyfikat trwał dwanaście lat. Głową Kościoła katolickiego został po tym, jak w lutym 2013 roku Benedykt XVI nieoczekiwanie ogłosił decyzję o abdykacji, jako powód podając zaawansowany wiek.

Papież Franciszek od lat borykał się z problemami układu oddechowego. W młodości przeszedł operację usunięcia części prawego płuca, co dodatkowo utrudniało leczenie. od 14 lutego do 30 marca przebywał w rzymskiej klinice Gemelli z diagnozą ostrego zapalenia oskrzeli, które przerodziło się w obustronne zapalenie płuc, anemię oraz małopłytkowość.

Dzieciństwo i młodość

Franciszek, właściwie Jorge Mario Bergoglio, urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Był najstarszym z pięciorga dzieci w rodzinie imigrantów włoskiego pochodzenia. Jego ojciec, Mario José Bergoglio, pracował jako księgowy, a matka, Regina María Sívori, zajmowała się domem. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie religijnością i edukacją, uczęszczając do szkół katolickich.

Po ukończeniu technikum chemicznego wstąpił do zakonu jezuitów w 1958 roku. Studiował filozofię i teologię w San Miguel, a w 1969 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1973–1979 był prowincjałem jezuitów w Argentynie, a następnie pracował jako rektor Colegio Máximo San José. Wyróżniał się skromnością i bliskością wobec ubogich.

Kariera biskupia i kardynalska

W 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Buenos Aires. Sześć lat później objął urząd arcybiskupa metropolity Buenos Aires oraz prymasa Argentyny. W 2001 roku został kreowany kardynałem prezbiterem przez Jana Pawła II, otrzymując tytuł kościoła San Roberto Bellarmino.

Jako arcybiskup dał się poznać jako zwolennik prostego stylu życia i troski o najuboższych. Angażował się w dialog międzyreligijny i krytykował nierówności społeczne. Przewodniczył Konferencji Episkopatu Argentyny w latach 2005–2011.

Wybór na papieża

Po rezygnacji Benedykta XVI, 13 marca 2013 roku Bergoglio został wybrany na 266. papieża i przyjął imię Franciszek, nawiązując do św. Franciszka z Asyżu. Był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej, a także pierwszym jezuitą na Stolicy Piotrowej.

Podczas inauguracyjnego wystąpienia poprosił wiernych o modlitwę i podkreślił potrzebę braterstwa oraz troski o ubogich.

Pontyfikat i reformy

Franciszek szybko dał się poznać jako zwolennik prostoty i bliskości z wiernymi. Zamieszkał w Domus Sanctae Marthae zamiast w Pałacu Apostolskim.

Był zdecydowanym krytykiem nadmiernego kapitalizmu, konsumpcjonizmu i zmian klimatycznych. Popierał prawną ochronę par jednopłciowych i otwartość Kościoła wobec społeczności LGBT. Jednocześnie podtrzymuje tradycyjne nauczanie Kościoła w sprawach aborcji i celibatu duchowieństwa.

Na arenie międzynarodowej odegrał kluczową rolę w normalizacji stosunków między USA a Kubą oraz aktywnie wspierał uchodźców. Był przeciwnikiem nacjonalizmu i wszelkich form dyskryminacji.

Wizyta w Polsce

Jednym z najważniejszych momentów pontyfikatu papieża Franciszka była jego wizyta w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Papież przebywał w Krakowie od 27 do 31 lipca. W tym czasie spotkał się z młodzieżą z całego świata, odwiedził Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, odprawił mszę świętą na Błoniach oraz odwiedził były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Franciszek podkreślił wtedy znaczenie miłosierdzia, pokoju i solidarności między narodami, nawołując młodych do aktywnego angażowania się w życie społeczne i budowania lepszego świata.

Fot. Juantenaphoto / Wikipedia

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka