piątek, 17 grudnia 2021 17:33

Burmistrz Wieliczki w zarządzie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski

Autor Marzena Gitler
Burmistrz Wieliczki w zarządzie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł jest w zarządzie nowego ogólnopolskiego ruchu zrzeszającego ponad 300 samorządów. Nowe stowarzyszenie zawiązało się 15 grudnia w Poznaniu.

15 grudnia w Poznaniu odbyło się nadzwyczajne walne zebranie członków stowarzyszenia Samorządy dla Polski, podczas którego powołano nowy, ogólnopolski ruch - Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski. - Bez wolnych, niezależnych samorządów nie ma demokratycznej, wolnej Polski. Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski to wspólne przedsięwzięcie łączące siły 7 stowarzyszeń samorządowych. To ponad 300 marszałków, prezydentów, burmistrzów i wójtów, reprezentujących ponad 22 mln Polek i Polaków - podkreśla burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, który był wśród samorządowców przedstawiających założenia programowe nowego ruchu. Na spotkaniu w Poznaniu mówił o postulatach samorządowych w zakresie finansów i budżetów samorządów.

Nowe ruch, który przyjął formę stowarzyszenia połączył siedem największych organizacji samorządowych: Tak! Samorządy dla Polski, Ruch Wspólna Polska, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Wielkopolska – Kierunek Europa, Łączy nas samorząd, Tak dla Opolskiego oraz Ruch Obrony Polskiej Samorządności.

Nowy ogólnopolski ruch zrzeszył ponad 300 wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy reprezentują ponad 22 mln mieszkańców polskich miast, miasteczek i metropolii. W nadchodzących tygodniach do nowej organizacji będą dołączać kolejni samorządowcy.

Samorządowców połączyły wspólne postulaty. To m.in. sprzeciw wobec centralizacji władzy i odbieraniu mieszkańcom kolejnych kompetencji w decydowaniu o najbliższych im sprawach. Wspólny jest też sprzeciw wobec założeń Polskiego Ładu, który ich zdaniem doprowadzi do destrukcji samorządów. Według oficjalnych wyliczeń ministerstwa finansów samorządy stracą w wyniku tego programu blisko 150 mld zł w ciągu dekady. Chcą demokratycznej szkoły, stawiają na zielony samorząd, poprawę jakości służby zdrowia, domagają się utworzenia Funduszu Rozwoju Polski Lokalnej.

Prezydenci, wójtowie i burmistrzowie podkreślają, że celem zjednoczenia jest wygrana sił demokratycznych w kolejnych wyborach. – Chcemy, aby silny głos samorządu był spoiwem demokratycznych sił w Polsce. Reprezentujemy miliony mieszkańców, a złe prawo tworzone w Sejmie wpływa negatywnie na nasze lokalne wspólnoty. Czas na Ruch Samorządowy, który powstrzyma destrukcję Polski Wierzę, że dzięki mobilizacji samorządowej i wsparciu naszych mieszkańców wróci prawo i… uczciwość – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który został wybrany prezesem nowego stowarzyszenia.

„Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski” to największa organizacja zrzeszająca polskich samorządowców ze wszystkich województw. Jego założyciele reprezentują regionalne organizacje zrzeszające m.in. 5 marszałków województw, 51 prezydentów, 60 burmistrzów i 51 wójtów. Małopolskę reprezentują w nim m.in. Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, który został wybrany do zarządu nowego stowarzyszenia i Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, który zasiada w radzie politycznej.

Zarząd „Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski”
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy
Mirosław Lech, wójt Korycina
Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa
Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca
Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki
Dorota Zmarzlak, wójt Izabelina

Rada Polityczna:
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku
Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy
Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa,  
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Andrzej Dziuba, prezydent Tychów
Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki
Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodnio-pomorskiego
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa
Zygmunt Frankiewicz, senator
Krzysztof Iwaniuk, wójt Terespola
Magdalena Kołodziejczak, wójt. Pruszcza Gdańskiego
Marcin Krupa, prezydent Katowic
Małgorzata Matusiak-Trzebnica, starosta trzebnicki
Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu
Andrzej Płonka, starosta bielski
Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego
Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha
Wadim Tyszkiewicz, senator
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi

fot. Fb. Samorządy dla Polski, Fb. Małopolska - Ruch Samorządowy TAK Dla Polski

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje