Czy wiesz, czym jest format DVB-T2/HEVC? Co nowego wprowadzi ten standard i kiedy wejdzie w życie w naszym kraju?
DVB T2 HEVC
DVB T2 HEVC (określane także jako DVB-T2/HEVC) to nowy format nadawania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej, który będzie obowiązywał w całej UE. Do całkowitego przejścia na nowy standard w Polsce dojdzie w pierwszym półroczu 2022 roku. Format będzie uruchamiany stopniowo – w czterech etapach obejmujących po kilka województw od marca do czerwca.
Obecnie funkcjonujący standard to DVB-T (z ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) został wprowadzony w 2013 roku. Wykorzystuje on kodowanie obrazu MPEG-4 (H.264/AVC) i kodowanie dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC3). Niestety formaty te nie zapewniają wszystkich możliwości technologicznych, jakie są obecnie dostępne. Dlatego też dalsze korzystanie z tego standardu sprawia, że naziemna telewizja cyfrowa w Polsce pozbawia widzów możliwości użytkowania telewizji na miarę XXI wieku. Nowy standard DVB T2 HEVC ma to wszystko zmienić.
Nowa naziemna telewizja cyfrowa w Polsce – co będzie oferować?
Wprowadzenie DVB-T2 HEVC przede wszystkim ma na celu uzyskanie możliwości odbioru kanałów telewizyjnych w możliwie najlepszej jakości obrazu i dźwięku. Jednocześnie nowa naziemna telewizja cyfrowa w Polsce pozwoli na oszczędniejsze wykorzystanie zasobów częstotliwości, co z drugiej strony pozwoli na możliwość zaoferowania większej liczby programów telewizyjnych. Dotychczas były one „upakowane” w multipleksach tak, że faktyczna dostępna liczba programów była dość ograniczona. Dzięki wdrożeniu DVB-T2/HEVC liczba programów będzie mogła wzrosnąć.
Nie jest też tajemnicą, że DVB T2 HEVC ma być początkiem telewizji nowej generacji. Wdrożone zostaną rozwiązania takie jak HBBTV, czyli telewizja hybrydowa. Jeśli telewizor będzie podłączony do sieci, widz ma uzyskać możliwość korzystania np. z quizów podczas oglądania programu, minigier, wideo na życzenie czy wchodzenia w interakcje. I to jest właśnie przyszłość telewizji – czyli telewizja interaktywna pełna rozrywki i niemal nieograniczonych możliwości.
Czy musisz kupić nowy telewizor?
Gdy kilka lat temu wprowadzano poprzedni format telewizji naziemnej, należało posiadać telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T lub zewnętrzny tuner. W 2022 roku sytuacja się powtórzy, choć oczywiście chodzi o tuner nowszej generacji. Dość duża liczba telewizorów produkowanych w ostatnich latach współpracuje z oboma standardami, wiele takich urządzeń oferuje np. firma Samsung. Ważne jest też to, aby telewizor nie tylko współpracował z DVB-T2, ale również odczytywał nowy format zakodowania wizji. Zgodnie z szacunkami w lipcu 2022 wielu widzów może stracić możliwość odbierania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
Dlatego też warto sprawdzić, czy Twój telewizor obsługuje odpowiednie standardy. Na szczęście wprowadzane będą kanały w nowym standardzie na testowych multipleksach, w niektórych większych miastach są nawet dostępne już teraz. Potrzebne informacje o swoim sprzęcie znajdziesz natomiast np. na stronie producenta lub w instrukcji obsługi telewizora. Nie czekaj na ostatnią chwilę i już sprawdź, czy potrzebujesz nowego telewizora!
Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.