wtorek, 4 czerwca 2024 10:37

Czy da się anulować fakturę? Wyjaśniamy!

Autor Artykuł sponsorowany
Czy da się anulować fakturę? Wyjaśniamy!

Przy różnych transakcjach czasami dochodzi do pomyłek. Błędnie wystawiony paragon nie jest dużym problemem – zawsze można wystawić go ponownie. Jednak źle wystawiona faktura bywa już kłopotliwa. Sprawdź, czy i w jakich przypadkach da się anulować fakturę.

Kiedy możliwa jest anulacja faktury? Ważne informacje

Według polskich przepisów dotyczących ustawy VAT wystawioną już fakturę można tylko skorygować. W praktyce krajowe organy podatkowe zaakceptować mogą jednak całkowite anulowanie dokumentu. Trzeba jednak spełnić jasno określone warunki, które są uwarunkowane prawnie. Jeśli faktura nie została wprowadzona do tzw. obrotu prawnego, może zostać anulowana. Masz dwa egzemplarze, bo nie przekazałeś faktury swojej księgowej albo kontrahentowi? Jako że nie ma jej w obiegu, taką fakturę można anulować. W tym miejscu sprawdzisz, czym jest faktura zaliczkowa i czy ją też można anulować: https://www.ingksiegowosc.pl/news/prowadzenie-firmy/faktura-zaliczkowa-co-to.

Trzeba podkreślić, że nie powinno się nadużywać możliwości anulacji wystawianych faktur. To procedura, którą należy stosować wyłącznie w szczególnych sytuacjach. Anulowanie faktury oznacza zmniejszenie należnego podatku, który wykazany został w deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy. W takich przypadkach dobrze mieć zaufane biuro rachunkowe, które będzie mogło nanieść stosowne zmiany i skorygować ewentualne błędy. Pamiętaj, że anulowanie faktury to nie tylko przekreślenie oryginału, ale również jego kopii. Faktury należy opatrzyć stosownym podpisem stwierdzającym, że w danym dniu doszło do anulowania dokumentu. Nawet anulowane faktury należy przechowywać, o czym więcej przeczytać możesz w tym miejscu: https://www.ingksiegowosc.pl/news/prowadzenie-firmy/data-sprzedazy-a-data-wystawienia-faktury.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o anulowaniu faktury?

Jeśli błąd na fakturze dotyczy wyłącznie opisu, ale kwota na dokumencie się zgadza, należy dokonać jedynie odpowiedniej korekty. Błąd może dotyczyć wielu innych kwestii, m.in. daty wystawienia dokumentu lub dokonania sprzedaży, błędnych danych klienta, niepoprawnego numeru NIP, a także złej nazwy usługi lub sprzedanego kontrahentowi towaru. Jeśli błąd dotyczy kwoty na fakturze, tylko sprzedawca może wystawić fakturę korygującą. Może się tak wydarzyć, gdy np. cena została obniżona, dokonano zwrotu towaru (lub częściowej / całościowej zapłaty) albo udzielony został klientowi rabat.

Czasami bywa, że kontrahent nie chce zapłacić, mimo że faktura została wystawiona poprawnie. W takim przypadku nie jest możliwe anulowanie faktury, jeśli transakcja rzeczywiście miała miejsce i doszło do wykonania usługi. Dokumenty wystawione w KSeF nie mogą zostać anulowane. A co z fakturą wystawioną nabywcy, która jeszcze nie została zaksięgowana? Biuro rachunkowe lub kontrahent mogą ją oddać – wówczas faktura zostanie uznana za niewprowadzoną do obrotu prawnego. W tym miejscu przeczytasz więcej na temat tego, w jakich jeszcze przypadkach możliwe jest anulowanie faktury: https://www.ingksiegowosc.pl/news/ksiegowosc/czy-mozna-anulowac-fakture.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka