piątek, 20 sierpnia 2021 17:25

Czy Polska dogoni zieloną Europę? Adam Jarubas: Straciliśmy bardzo dużo czasu

Autor Marzena Gitler
Czy Polska dogoni zieloną Europę? Adam Jarubas: Straciliśmy bardzo dużo czasu

- Straciliśmy bardzo dużo czasu i dziś stoimy pod ścianą, bo musimy wdrażać strategię odchodzenia od węgla relatywnie szybko, przez co koszty tego procesu są o wiele bardziej dotkliwe dla mieszkańców - mówił w Bochni Adam Jarubas. Eksperci i politycy PSL spotkali się z mieszkańcami, aby rozmawiać o transformacji energetycznej.

- Nasz rząd przez ostatnie sześć lat utrzymywał wrażenie, że Polska jest zdolna nawet wyjść z europejskiego zobowiązania klimatycznego, że będzie na tyle twardym negocjatorem, że, jak to powiedział pan prezydent Duda, ze swoimi zasobami może być osobną wyspą, a na konferencji klimatycznej w 2018 roku negował wręcz wpływ człowieka na klimat - mówił w Bochni europoseł Adam Jarubs. - Straciliśmy bardzo dużo czasu i dziś stoimy pod pod ścianą, bo musimy wdrażać strategię odchodzenia od węgla relatywnie szybko, przez co koszty tego procesu są o wiele bardziej dotkliwe dla mieszkańców - powiedział w rozmowie z Głos24 przed Konferencją "Widoki dla zielonej energii w Polsce - rozwój czy stagnacja", które 19 sierpnia odbyła się w sali Kina Regis.

- Zmiany klimatyczne są faktem, temperatura na Ziemi się podnosi a świat sobie z tym nie radzi – ostrzegał europoseł Adam Jarubas. Jakie są widoki dla zielonej energii w Polsce? Jakie zmiany chce wprowadzić w polskim prawie PSL w pakiecie ustaw ”Zdrowa Zielona Polska”? W Bochni rozmawiano też m.in o tym, co nas czeka w kontekście cen energii zagrożeń klimatycznych obecnym stanie, a także o perspektywach związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz szeroko rozumianej efektywności energetycznej.

Adam Jarubas przypomniał też zablokowanie przez rząd PiS inwestycji w energię wiatrową na Bałtyku w 2015 roku i zarzucił rządzącym wprowadzanie w błąd górników, stwarzając im złudną nadzieję, że Polska pozostanie przy gospodarce opartej na węglu. - Oszukiwano społeczeństwo, że Polska będzie mogła dalej spalać węgiel, że nikt nas za to nie będzie karał. Niestety, koszty emisji  są bardzo duże - dzisiaj już 50 euro za tonę emisji CO2, zresztą to widzimy na rachunkach - podsumował europoseł.

Adam Jarubas, jako jeden z inicjatorów konferencji w Bochni uważa, że ponad podziałami politycznymi trzeba zastanowić się, jak wykorzystać środki, które Europa ma na transformację energetyczną - czyli Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z którego  jak podkreślił ma nadzieję, będzie mogła korzystać też Małopolska. - Każdy z nas musi się zastanowić, czy płacić coraz większe rachunki za energię lub paliwo do swojego pieca, czy zdecydować się na mniej emisyjne źródła zielone - przekonywał polityk.

Zagadnieniu zielonej transformacji poświęcona była konferencja zorganizowana w Bochni przez lokalny oddział PSL, na której spotkali się miejscowi działacze, samorządowcy różnych szczebli, rolnicy i przedsiębiorcy, zainteresowani zdobyciem wiedzy o koniecznych zmianach. W spotkaniu, które otworzył dr inż. Ryszard Drożdzak, prezes Zarządu Powiatowego PSL, wicestarosta bocheński głos zabrali m.in poseł Urszula Nowogórska oraz europoseł Adam Jarubas. Do uczestników konferencji przesłanie wystosował również prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który nie mógł być obecny w Bochni osobiście.

Ekologia - najnowsze informacje