poniedziałek, 5 lipca 2021 10:32

Czy warto kupić motocykl lub skuter o pojemności 125 ccm?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy warto kupić motocykl lub skuter o pojemności 125 ccm?

Od kilku lat motocykle i skutery o pojemności 125 ccm stały się bardzo częstym zjawiskiem na naszych drogach. Skąd wzrost ich popularności, i czy faktycznie zakup takiego motocykla lub skutera ma sens? Na te pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule!

Popularność motocykli i skuterów o pojemności do 125 ccm

Motocykle i skutery o tej pojemności nie zawsze były częstym zjawiskiem na polskich drogach, jednak wszystko zmieniła ustawa, która obecnie dopuszcza poruszanie się takimi pojazdami przez każdego, kto posiada prawo jazdy kategorii B nie mniej, niż 3 lata. Oznacza to, że nie trzeba płacić za dodatkowy kurs, nie trzeba na niego uczęszczać, a ustawodawca zakłada, że każda osoba, która mniej lub bardziej regularnie porusza się po drogach w samochodzie, poradzi sobie również ze skuterem i motocyklem o pojemności do 125 ccm.

Warto pamiętać, że dla takich osób i tak rekomendowane jest rozpoczęcie przygody z jednośladami na pojazdach o mniejszej mocy, lub wykupienie przynajmniej kilku profesjonalnych lekcji – to wszystko dla swojego bezpieczeństwa.

Fakt, że taka zmiana w ustawie miała miejsce doprowadził do tego, że teraz na rynku jest bardzo wiele skuterów i motocykli o pojemności 125 ccm – oferują je i producenci, i wiele osób je sprzedaje, gdyż często po jakimś czasie decydują się one na dodatkowy kurs na prawo jazdy, by móc jeździć maszynami o silnikach z jeszcze większą pojemnością.

Łatwość zakupu motocykla i skutera

Sprawia to, że zakup jednośladu o pojemności 125 ccm jest naprawdę prosty. Salony oferują wiele nowych modeli, często w bardzo dobrych ocenach, łatwo również odnaleźć modele używane, nawet w naprawdę dobrym stanie. Kiedyś jednoślady o tej pojemności były niszą, obecnie to dość dominująca grupa jednośladów na polskich drogach.

Cena zakupu i eksploatacji

Cena zakupu i eksploatacji motocykla lub skutera o pojemności 125 ccm będzie stosunkowo niska. Można zdecydować się na bardzo wiele różnorodnych marek, od tych chińskich, przez te bardziej znane i rozpoznawalne – każdy znajdzie tutaj rozwiązanie dla siebie. Należy pamiętać, że zakup chińskich produktów jest tańszy nie tylko na starcie, ale również w przypadku, gdy trzeba je naprawiać – okazuje się, że części do nich są naprawdę tanie, chociaż faktycznie bardziej renomowany sprzęt dłużej może pozostać wolny od usterek, nie jest to jednak pewne.

Bezpieczeństwo na drodze

Wbrew pozorom, poruszanie się motocyklem lub skuterem o pojemności 125 ccm jest znacznie bezpieczniejszy, niż poruszanie się skuterami o pojemności 50 ccm. Niska pojemność silnika – 50 ccm – sprawia, że prędkości, które możemy osiągać, są naprawdę bardzo ograniczone, a sam pojazd będzie przyśpieszał naprawdę długo i dość opornie. Przez to trudno utrzymać płynną jazdę, a jednocześnie móc dostosować się do realnych prędkości innych uczestników ruchu drogowego. Często można być w takim przypadku traktowanym jako zawalidroga, którą trzeba jak najszybciej wyprzedzić, co może generować niebezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w przypadku wyprzedzania takich użytkowników drogi przez tiry lub inne duże samochodu.

To właśnie pojemność 125 ccm zapewnia możliwość dość bezproblemowego osiągania prędkości 80 lub 90 km/h, bez konieczności wyciskania z maszyny wszystkiego, co ma nam do zaoferowania. Dzięki temu poruszamy się po drogach bezpieczniej, a inne manewry, jak np. wyprzedzanie, również będą płynniejsze i bardziej bezpieczne, gdyż przyśpieszać będzie się szybciej.

Same motocykle i skutery o pojemności 125 ccm nie mają jednak takiej mocy, by skłaniać nas do dużych szaleństw, do znacznego przekraczania prędkości czy nie sprawiają, ze nad daną maszyną trudno będzie zapanować. Dla wielu jest to po prostu optymalna pojemność silnika do poruszania się – i to naprawdę komfortowego – po mieście, ale również motocykle i skutery o tej pojemności sprawdzą się w trasie, chociaż najczęściej niezbyt długiej.

Czy warto kupić skuter lub motocykl o pojemności 125 ccm?

Jak najbardziej, jest to bardzo opłacalne i komfortowe rozwiązanie. Nadadzą się one nawet na pierwszy jednoślad, o ile wcześniej udamy się na przynajmniej kilka-kilkanaście godzin jazd pod okiem profesjonalistów. Motocykle i skutery o pojemności 125 ccm są łatwo dostępne (zarówno nowe, jak i używane), niskie są koszty ich eksploatacji, niewiele palą, idealnie nadają się do miejskiej jazdy, a dodatkowo poruszanie się nimi jest i komfortowe, i bezpieczne. Brak potrzeby zdawania dokowego egzaminu na prawo jazdy (i oczywiście wykonywanie całego kursu) sprawia, że takie jednoślady dla wielu mogą okazać się opłacalnym, komfortowym, ale i satysfakcjonującym sposobem do poruszania się, zwłaszcza po mieście.

Odpowiedni skuter może kupić w krakowskich salonach Moto Mio

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka