poniedziałek, 13 grudnia 2021 14:23

Czym zajmuje się ortopeda? Jakie zabiegi przeprowadza?

Autor Artykuł sponsorowany
Czym zajmuje się ortopeda? Jakie zabiegi przeprowadza?

Zdrowie to bardzo ważna wartość w życiu każdego człowieka, dlatego też jak najbardziej należy o nie dbać we właściwy sposób. W tym celu korzystamy z usług różnych specjalistów, którzy pomagają nam w podniesieniu jakości naszego życia poprzez dobór odpowiednich metod leczenia. Jednym ze specjalistycznych gabinetów lekarskich, który odwiedza wielu pacjentów jest gabinet ortopedyczny. Czym zatem zajmuje się ortopeda?

Co warto wiedzieć na temat zawodu ortopedy?

Leczenie nieprawidłowości układ ruchu to właśnie to, czym na co dzień zajmuje się lekarz ortopeda. Taki lekarz specjalizuje się w schorzeniach, które dotyczą mięśni, stawów, kości szkieletowych oraz więzadeł. Do ortopedy zgłaszają się pacjenci, którzy borykają się z chorobami nerwowo- mięśniowymi, stanami zapalnymi kości, zmianami zwyrodnieniowymi, wadami postawy czy też osoby, które doświadczyły takich urazów jak: skręcenie, zwichniecie lub złamanie. W zależności od danej dolegliwości lekarz ortopeda może zalecić leczenie zachowawcze bądź zdecydować o leczeniu operacyjnym.

Dobry ortopeda dużą wagę przykłada do szczegółowego wywiadu chorobowego, a w razie potrzeby przeprowadza badanie palpacyjne oraz zleca dodatkowe badania obrazowe takie jak: zdjęcie rentgenowskie, badanie ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. W Krakowie, podobnie jak w innych miejscach w Polsce, coraz więcej pacjentów chętnie korzysta z usług prywatnych ortopedów, ma to przede wszystkim związek z czasem oczekiwania na termin, w którym odbędzie się wizyta. Okres oczekiwania na prywatną wizytę jak wiadomo jest o wiele krótszy.

Jakie operacje może przeprowadzać ortopeda?

Wielu pacjentów gabinetów ortopedycznych wymaga leczenia operacyjnego. Zabiegi z zakresu chirurgii ortopedycznej i urazowej to często jedyna szansa na poprawę jakości życia danej osoby. Podczas wyboru ortopedy z Krakowa warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Do zabiegów przeprowadzonych przez ortopedę zalicza się zarówno zabiegi korekcyjne, jak i zabiegi rekonstrukcyjne. Do takiego specjalisty możemy zgłosić się na leczenie: stawu skokowego, kolana, biodra, barku czy nadgarstka. Jedną z chętnie wybieranych przez ortopedów metod operacyjnych jest artroskopia nazywana również „chirurgią przez dziurkę od klucza”, która w porównaniu do klasycznych technik operacyjnych umożliwia szybszy powrót do zdrowia.

Ponadto należy dodać, że artroskopia to zabieg naprawdę mało inwazyjny. Do innych zabiegów przeprowadzanych przez ortopedę możemy zaliczyć także alloplastykę (endoprotezoplastykę), czyli zabieg, który stosowany jest w celu zastąpienia naturalnego stawu, który uległ uszkodzeniu element sztuczny tak zwaną endoprotezą. Endoprotezy stosuje się np. w przypadku biodra czy kolana. Wśród często przeprowadzonych zabiegów operacyjnych z zakresu ortopedii wyróżnia się także zabiegi z chirurgii ręki i z chirurgii stopy. Mowa tu między innymi o: operacji cieśni nadgarstka, korekcji paluchów koślawych czy operacyjnym leczeniu palców mloteczkowatych.

Partnerem artykułu jest Ortopeda Kraków – https://ortopedakrakow.com.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje