środa, 8 maja 2019 15:07

Dębica: Tomasz Poręba: "Podróż między Mielcem a Dębicą zajmie raptem 20 minut".

Autor Marzena Gitler
Dębica: Tomasz Poręba: "Podróż między Mielcem a Dębicą zajmie raptem 20 minut".

Modernizacja linii kolejowej L-25 na trasie Dębica – Mielec, szybka kolej aglomeracyjna oraz inwestycje drogowo-mostowe w powiecie dębickim były tematem dzisiejszej konferencji prasowej w Pustyni.

W spotkaniu wzięli udział europoseł Tomasz Poręba, starosta dębicki Piotr Chęciek i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Kutrzeba.

Rewitalizacja trasy Mielec – Dębica oznacza zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h, a towarowych do 70 km/h. Stacje i przystanki, które zostaną przebudowane w ramach zadania to Mielec, Wojsław, Rzochów, Rzemień, Przecław Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Kochanówka Pustków i Pustynia. Podróżni skorzystają z komfortowych peronów z wiatami i funkcjonalnym oświetleniem. Będzie czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 40 przejazdach kolejowo-drogowych, przebudowa obejmie 32 km linii.

- To jest kluczowa, strategiczna sprawa z punktu widzenia zarówno komfortu podróży dla mieszkańców Podkarpacia, ale również dla leżących na tej trasie stref ekonomicznych i działających tu przedsiębiorców. Podróż między Mielcem a Dębicą zajmie raptem 20 minut. Sama Dębica ma szansę stać się centrum komunikacyjnym – mówił europoseł Tomasz Poręba.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25, na odcinku Padew - Mielec - Dębica” wpisany jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to 246 472 628 zł, kwota dofinansowania unijnego - 166 355 438 zł. Inwestycja ma być gotowa w grudniu 2020 roku. roku.

- To duża szansa cywilizacyjna, społeczna – komentował starosta Piotr Chęciek. Podkreślił, że modernizacja linii L-25 stanowi kolejny bardzo ważny element rozbudowy infrastruktury drogowo-mostowej w powiecie dębickim, obok dwóch łączników autostradowych Dębica-Wschód i Dębica-Zachód. Częścią tego ostatniego jest budowany właśnie most przez rzekę Wisłokę.

– Marszałek Województwa Podkarpackiego mocno wspiera infrastrukturę drogowo-mostową naszego powiatu. W tym roku będą zakończone trzy duże inwestycje na łączną kwotę 60 mln zł przy zaangażowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości blisko 30 mln zł, również przy pomocy rządu centralnego. Łącznie dofinansowanie tych wszystkich inwestycji wyniesie blisko 50 mln zł – mówił starosta.

Zwrócił uwagę, że realizowane w powiecie dębickim prace mają duże znaczenie dla całego południowego Podkarpacia. - Dla terenów Krosna, Jasła i tych położonych w obrębie Małopolski, czyli idąc dalej w stronę Grybowa, Nowego Sącza. Wszystkie osoby, które z tamtych rejonów podróżują do Polski centralnej czy północnej z pewnością odczują pozytywne zmiany – oceniał starosta.

inf. i foto: Powiat Dębicki

Dębica - najnowsze informacje