czwartek, 28 lipca 2022 12:29

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Obecnie zestawy fotowoltaiczne są nieodzownym elementem na dachach budynków w całej Polsce. Jeszcze kilka lat temu, taki widok był rzadkością. Jak to się dzieje, że wstąpiliśmy do pierwszej ligi państw zakładających systemy fotowoltaiczne? Czy to naprawdę się opłaca i jakie są potencjalne profity? O tym wszystkich w artykule.

Bez namacalnych zysków nie ma kupna

Dzięki zmniejszającym się kosztom całej instalacji oraz rządowym programom i unijnym dotacjom panele fotowoltaiczne stały się z dnia na dzień bardzo opłacalne. Wcześniej była to droga inwestycja, która zwracała się bardzo późno. Teraz dzięki dopłatom, liczone jest, że szacunkowo zwrot kosztów następuje średnio po 6 latach użytkowania.

Już samym dowodem, ucinającym dyskusję, czy warto wejść w takie rozwiązanie, jest olbrzymia popularność inwestycji oraz ilość zgłoszonych wniosków dot. wsparcia finansowego.

W najlepszym wypadku właściciele paneli słonecznych mogą płacić nawet o 90% mniej za rachunki. Przy takich warunkach tak naprawdę zapewnia się częściową niezależność od podwyżek energii, co w obecnym czasach jest bardzo mocnym punktem do rozważenia. Jest to okres, gdzie jedyne opłacalne źródło energii to fotowoltaika. Wrocław jest miastem, gdzie ma siedzibę firma Sunlike, specjalizująca się w fachowym doradztwie i instalacji paneli, które przyniosą takie profity i oszczędności.

Energia fotowoltaiczna dla wszystkich to zabezpieczenie za dnia w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej.

Wymierne korzyści dla firm i rolnictwa

Na konkretne zyski mogą liczyć również firmy, które mocno zaakcentowały chęć posiadania rozwiązań solarnych i zaczęły w nie inwestować. Podobnie szansę widzi w nich rolnictwo, w szczególności gdy może uzyskać odliczenie od podatku rolnego w wysokości 25% wartości inwestycji fotowoltaicznej. Dodatkowo wsparciem jest dla niego program AgroEnergia, mający na celu wytwarzanie prądu elektrycznego w maksymalnym stopniu przez odnawialne źródła energii (OZE), czyli głównie przez ogniwa słoneczne. Obie kategorie podmiotów: prywatne firmy i rolnicy mogą liczyć także na unijne dotacje, co bardziej zachęca do wzmożonej inwestycji w tej materii.

Nie gospodarka, tylko ekologia

Przeważnie głównym czynnikiem decydującym o wyborze danej rzeczy jest czynnik ekonomiczny. Jednak coraz częściej do głosu dochodzi ekologia. Słysząc o nieuniknionym ociepleniu, które może doprowadzić do globalnej katastrofy, można zrobić w myślach stopklatkę i zrozumieć dogłębnie, że rzeczywiście coś jest na rzeczy. Dlatego zmiany najlepiej zacząć od własnego podwórka. Instalacja paneli słonecznych oznacza w Polsce uniezależnienie się od prądu wytwarzanego głównie przez spalanie paliw kopalnianych. Oprócz dużego zanieczyszczenia jest to także produkcja niebotycznych ilości dwutlenku węgla, który jest gazem cieplarnianym.

Instalowanie OZE na dużą skalę może pozwolić naszemu globowi odetchnąć, a nam po prostu go uratować.

Uniezależnienie od dostawy prądu w sieci i od jego ceny to atut nie do pobicia w przypadku rozważania decyzji nad instalacją fotowoltaiki. Kolejnym punktem na tak jest szybki zwrot inwestycji. Żywotność paneli jest liczona nawet na kilkadziesiąt lat, więc ta pozycja nie jest sporna. A czy jakaś jest? Większość rzeczy przemawia za instalacją, bo jest to rzeczywiście prawdziwe i opłacalne OZE. Jedynym kłopotem może być utylizacja paneli, ale z pewnością do tego czasu będzie wymyślona optymalna technologia, która poradzi sobie z tym problemem.

Na koniec warto wiedzieć, że tania fotowoltaika nie oznacza gorszej, na kiepskich komponentach instalacji. Dowodem na to jest Sunlike, który dokonuje rzetelnej kalkulacji, potrafi fachowo podejść do sprawy i być bardzo konkurencyjnym na tle innych przedsiębiorstw.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka