poniedziałek, 4 października 2021 07:10

Dlaczego warto wykonać symulację kredytu?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego warto wykonać symulację kredytu?

Zaciągnięcie zobowiązania w postaci kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego to bez wątpienia poważna decyzja. Przed jej podjęciem warto się nieco przygotować. W ten sposób zaoszczędzimy czas i unikniemy rozczarowań. Udzielenie kredytu zależy bowiem od szeregu czynników, na które nie mamy zazwyczaj dużego wpływu. W poniższym tekście przyjrzymy się m.in. tematowi symulacji warunków kredytu.

Do czego służy symulacja rat kredytów?

Symulacja rat kredytu gotówkowego to nic innego jak prognoza warunków kredytu, o który zamierzamy się ubiegać. Potrzebny jest do tego kalkulator kredytowy. Wpisując kwotę i okres kredytu otrzymamy orientacyjną informację jakiej wysokości ratę kredytu przyjdzie nam płacić. Oczywiście ostateczne udzielenie kredytu zależy od wielu czynników, które bada bank, ale wysokość raty da nam pewien obraz, z jakim zobowiązaniem przyjdzie nam się zmierzyć. Symulację warto wykonać dla każdego rodzaju kredytu. Zajmuje to chwilę i jest całkowicie bezpłatne. Warto wykonać symulacje dla kilku różnych okresów spłaty, wybrać raty malejące i stałe. Dzięki temu będziemy w stanie ocenić, który z nich będzie dla nas najkorzystniejszy.
Kredyt gotówkowy – ranking najlepszych ofert to miejsce, od którego warto zacząć poszukiwania dobrego kredytu gotówkowego.

Czym jest roczna stopa oprocentowania RRSO?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to jeden z najczęściej wymienianych wskaźników towarzyszących kredytom. Na RRSO składają się wszystkie koszty związane z kredytem/pożyczką wyrażone jako procent kwoty zobowiązania liczony w ujęciu rocznym. Zaliczamy do niego:
- oprocentowanie kredytu,
- prowizje od jego udzielenia,
- inne opłaty, które wiążą się z realizacją umowy pożyczki.

Aby porównanie oparte na RRSO miało sens należy stosować je dla takich samych kwot i okresu spłaty.

Symulacja a kredyt hipoteczny

Jeszcze istotniejsze jest wykonanie symulacji w przypadku kredytu mieszkaniowego. Wówczas w grę wchodzi o wiele wyższa kwota kredytu i dłuższy okres kredytowania. Pozwala ona ocenić możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego na podstawie naszą zdolność kredytową. Dla przykładu załóżmy, że planujemy zakupić mieszkanie za 500 tys. zł. Będzie to od nas wymagało wkładu własnego w wysokości 100 tys. zł lub wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które pozwoli niejako ominąć ten wymóg. W zależności od oferty banków do zakupu mieszkania będzie potrzebny kredyt hipoteczny na ok. 400 tys. zł.

Symulacja rat kredytu hipotecznego ma na celu wskazać jaką kwotę kredytu możemy otrzymać na dany okres oraz jaka będzie wówczas rata kredytu hipotecznego. Zdolność kredytowa w dużej mierze zależy właśnie od tego jak wysoką ratę kredytu hipotecznego możemy płacić. Przy czym banki zazwyczaj zaniżają zdolność wobec tego co zakłada klient. Z analogiczną sytuacją mamy zresztą do czynienia, gdy w grę wchodzą kredyty gotówkowe.

Czym jest całkowity koszt kredytu?

Bez względu na to, jaki kredyt zaciągamy, jakie jest jego oprocentowanie nominalne, prowizja itd. warto wiedzieć, jaki jest koszt całkowity kredytu. Jak go ustalić? Najprostszym sposobem jest podsumowanie wszystkich rat kredytu i odjęcie od tego kwoty zaciągniętego kredytu.

Dobry kredyt gotówkowy, czyli jaki?

Kredyt gotówkowy jako produkt jest ogólnie dobrze znany. Kiedy jednak zagłębimy się w temat głębiej szybko okaże się, iż kredyt kredytowi nierówny. Idealny kredyt powinien być tani i łatwo dostępny. Dzięki rozwojowi technologii od kilku lat dostępny jest kredyt gotówkowy online, który możemy uzyskać nie ruszając się z domu.
Jak jednak wybrać dobry kredyt? Pomocny będzie w tym z pewnością jeden z ogólnie dostępnych rankingów kredytów, który agreguje w jednym miejscu najwyżej oceniane i najchętniej zaciągane oferty.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje