poniedziałek, 15 lutego 2021 11:23

Dobczyce. Pożar w Nowej Wsi. Paliły się budynki gospodarcze

Autor Wiktoria Mitura
Dobczyce. Pożar w Nowej Wsi. Paliły się budynki gospodarcze

Kilka minut po północy 13 lutego doszło do pożaru zabudowań gospodarczych w Nowej Wsi. Cała akcja straży pożarnej trwała kilka godzin...

W miejscowości Nowa Wieś doszło do wybuchu pożaru w budynkach gospodarczych, tj. stodoła i budynku inwentarskiego (obora, chlewnia połączona funkcjonalnie ze stodołą).

W chwili dojazdu na miejsce pożaru pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej (zastępy GCBA z OSP Sieraków i GBA z OSP Nowa Wieś) pożarem objęta w całości była stodoła. Paliły się ww niej zmagazynowane płody rolne oraz budynek inwentarski murowany, kryty blachą.

Pożar stwarzał zagrożenie dla przylegającego bezpośrednio do palących się zabudowań murowanego domu mieszkalnego. Podano prądy gaśnicze wody w obronie na zagrożony budynek mieszkalny oraz na palący się budynek inwentarski.

Z uwagi na gwałtowny rozwój pożaru zadysponowano do działań dodatkowe siły zastępów OSP. Zorganizowano zaopatrzenie wodne na bazie sieci hydrantowej. Przeprowadzono ewakuację zagrożonych zwierząt gospodarskich na zewnątrz chlewni.

Po zlokalizowaniu zagrożenia w celu całkowitego ugaszenia pożaru konieczna była rozbiórka niestabilnej konstrukcji oraz więźby dachowej budynku inwentarskiego i stodoły.

W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (mróz, silny wiatr potęgujący odczucie zimna) występowała potrzeba wymiany strażaków wykonujących czynności gaśnicze i rozbiórkowe na pogorzelisku. W działaniach trwających ponad 7 godzin brały udział jednostki JRG Myślenice, OSP Nowa Wieś, OSP Sieraków, OSP Dobczyce, OSP Bieńkowice, OSP Dziekanowice, OSP Rudnik.

info i footo: bryg. Roman Ajchler

Myślenice - najnowsze informacje