poniedziałek, 7 lutego 2022 11:01

Dodatkowy ekran do Maca? Wykorzystaj iPada i funkcję Sidecar!

Autor Artykuł sponsorowany
Dodatkowy ekran do Maca? Wykorzystaj iPada i funkcję Sidecar!

Możliwość pracy z wieloma wyświetlaczami jest doceniana przez coraz większą liczbę użytkowników komputerów. Wpływa ona przede wszystkim na zwiększenie produktywności oraz znacznie lepsze zarządzanie obszarem roboczym. Zaprezentowana w 2019 roku funkcja Sidecar umożliwia przeobrażenie tabletu od Apple w dodatkowy ekran dla komputerów Mac.

Oficjalna prezentacja tej funkcjonalności miała miejsce przy okazji debiutu systemu macOS Catalina. Opcja ta umożliwia użytkownikowi wykorzystanie iPada  jako dodatkowego wyświetlacza, który jest w stanie pełnić tak naprawdę dwie różne funkcje, w zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji. Pierwsza z nich to rozszerzenie ekranu komputera Mac, druga zaś polega na klonowaniu jego zawartości. To właśnie ta dowolność sprawia, że osoby zakorzenione w ekosystemie Apple doceniają tą  wygodną i łatwą w konfiguracji funkcję. Rozwiązanie doskonale sprawdzi się też w podróży, gdyż w tym przypadku rozszerzenie ekranu komputera nie będzie wymagało transportowania ze sobą ciężkich i nierzadko nieporęcznych monitorów.

Wymagania dla funkcji Sidecar

Omawianą funkcjonalność wspierają komputery Mac pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego macOS Catalina (lub nowszego) oraz tablety iPad z zainstalowanym iPadOS 13 (lub nowszym). W codziennej pracy skorzystają z niej posiadacze takich urządzeń jak MacBook Pro (modele od 2016 roku), MacBook Air (od 2018 roku), iMac (od 2017 roku), iMac Pro, a także iPad Pro, iPad (od 6. generacji), iPad mini (od 5. generacji) oraz Air (od 3. generacji).

Tablet iPad podłączysz przewodowo i bezprzewodowo

Co bardzo ważne z punktu widzenia użyteczności, funkcja działa bezproblemowo zarówno w przypadku łączności przewodowej, jak i bezprzewodowej. W pierwszym z nich tablet należy podłączyć do komputera za pomocą tradycyjnego przewodu USB. Połączenie niewymagające zastosowania jakichkolwiek przewodów jest realizowane dzięki wbudowanej technologii AirPlay. Należy jednak pamiętać, że prawidłowe działanie funkcji Sidecar wymaga, by połączone ze sobą sprzęty były zalogowane do iCloud z wykorzystaniem tego samego konta Apple ID.

Zalety dodatkowego ekranu dotykowego dla Macbooka

Po prawidłowym skonfigurowaniu funkcji, iPad może wyświetlać dodatkowo między innymi użyteczny pasek boczny, który zawiera kontrolki klawiszy Command, Option, Control oraz Shift. Dzięki temu pewnych czynności można dokonywać bezpośrednio na ekranie, bez konieczności używania do tego celu fizycznej klawiatury. Osobne ikonki odpowiadają na przykład za ukrywanie dodatkowego menu, aktywację dotykowej klawiatury oraz anulowanie poprzednich operacji.

Miłośnicy dotykowego paska Touch Bar również znajdą coś dla siebie. System macOS daje pełną dowolność w tej kwestii, a użytkownicy wykorzystujący w codziennej pracy funkcję Sidecar mogą na ekranie tabletu wyświetlać elementy sterujące znane z rozwiązania Touch Bar. Co bardzo ważne, są one dostępne nawet w przypadku MacBooków, które takiego ułatwienia nie oferują.

apple sidecar

Sidecar ze wsparciem dla Apple Pencil

Apple Pencil to akcesorium, które świetnie sprawdza się w notowaniu, precyzyjnym rysowaniu, a także edytowaniu fotografii. Korzystanie z niego jest intuicyjne, a producent przywiązał w jego przypadku szczególną wagę do wyeliminowania jakichkolwiek opóźnień. Działanie funkcji Sidecar rozszerzyło możliwości Twojego komputera stacjonarnego iMac? Użycie Apple Pencil sprawi, że od teraz dodawanie notatek stanie się jeszcze szybsze i wygodniejsze. W łatwy sposób przekształcisz odręczne zapiski w tekst, a do tabel czy wykresów dołączysz adnotacje i uwagi. Użyj różnych kolorów i stylów zakreślania, aby podkreślić to, co naprawdę ważne. Producent spod znaku nadgryzionego jabłka zadbał też o wsparcie dla podwójnego stuknięcia, którego szybka aktywacja jest możliwa z poziomu preferencji systemowych.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka