poniedziałek, 17 kwietnia 2023 09:44

Dostali wezwanie. Gdy dotarli na miejsce, oniemieli. To niesamowicie rzadkie zwierzę

Autor Katarzyna Jamróz
Dostali wezwanie. Gdy dotarli na miejsce, oniemieli. To niesamowicie rzadkie zwierzę

W niedzielę (16 kwietnia) po godzinie 15:00, strażacy ochotnicy zostali zadysponowani do uwolnienia zaplątanego w sznurki zwierzęcia. Jak informują druhowie z OSP KSRG Rzezawa, na miejscu okazało się, że jest to rzadko spotykany daniel albinos.

Do zdarzenia doszło w niedzielne popołudnie w miejscowości Borek (powiat bocheński, gmina Rzezawa). Strażacy ochotnicy, którzy dotarli na miejsce, uwolnili zaplątane w sznurki zwierzę, które następnie wróciło do lasu. Jak informują druhowie z OSP KSRG Rzezawa, był to rzadko spotykany daniel albinos. Według przesądów zwierzę to przynosi szczęście. W akcji wzięli udział strażacy z OSP KSRG Rzezawa i OSP Borek.

Jak informują Lasy Państwowe, albinizm (bielactwo) to bardzo rzadka cecha występująca wśród wszystkich gatunków kręgowców. Objawia się charakterystycznymi nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały. Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli.

W dniu 16.04. 23r o godz. 15.09 zostaliśmy zadysponowani do uwolnienia zaplątanej sarny w sznurki w miejscowości Borek...

Opublikowany przez OSP KSRG Rzezawa Poniedziałek, 17 kwietnia 2023

Źródło: OSP KSRG Rzezawa/Lasy Państwowe

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje