wtorek, 12 września 2023 09:58

Piękne wieńce, kolorowe stroje i mnóstwo przysmaków na dożynkach gminnych w Wieliczce

Autor Marzena Gitler
Piękne wieńce, kolorowe stroje i mnóstwo przysmaków na dożynkach gminnych w Wieliczce

Tradycyjne święto plonów urządzane po zakończeniu najważniejszych prac polowych, to na ziemi wielickiej jedna z najbardziej rozśpiewanych i radosnych uroczystości, będąca ukoronowaniem całorocznego trudu rolników. Tego roku Dożynki Gminne odbyły się w niedzielę, 10 września w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym, czyli w nowej Szkole Podstawowej nr 6 w Wieliczce.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza Św. dziękczynna w kościele w Krzyszkowicach, podczas której ks. proboszcz Andrzej Klimara poświęcił tradycyjne wieńce dożynkowe, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Brzegów, Byszyc, Grabia, Janowic, Koźmic Wielkich, Mietniowa oraz Sygneczowa.

Gospodarz uroczystości, Artur Kozioł, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, przywitał wszystkich gości i zaprosił do wspólnego świętowania.

Dziękujemy za plon pracy rąk ludzkich 🙏

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Poniedziałek, 11 września 2023

- Dzisiaj przychodzimy z różnych stron, przynosimy chleb i obrzędy, które są symbolem wielickiej ziemi. Ale spotykamy się także w dniu szczególnym, kiedy mówi się o rodzinie błogosławionych, o ludziach, którzy umieli bronić innych, a nawet oddać za nich swoje życie i dzisiaj także musimy to podkreślić - powiedział gospodarz Miasta i Gminy nawiązując do niedzielnej uroczystości beatyfikacji Rodziny Ulmów, która zginęła za pomoc Żydom.

Wielickie obchody święta plonów zorganizowano w nowym Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym przy ul. Jedynaka, gdzie od 4 września rozpoczęła zajęcia nowa szkoła podstawowa w Wieliczce - SP nr 6. - Świętujemy w nowym Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym, aby podziękować również za ten edukacyjny plon naszej pracy. Dzięki niemu od 4 września młodzi ludzie mogli rozpocząć naukę w tej szkole. Z tego miejsca pragnę podziękować prezesowi CER „Solne Miasto” Łukaszowi Sadkiewiczowi, radnym oraz wszystkim, którzy wspierali budowę tego miejsca - mówił Artur Kozioł.

Część artystyczną dożynek gminnych na scenie rozpoczęła Kapela Mietniowska, następnie przedstawiciele Zespołu Regionalnego „Mietniowiacy” zaprezentowali ceremoniał dożynkowy z obrzędem chleba, podczas którego przekazano bochenki chleba gospodarzowi dożynek. W dalszej części spotkania wystąpił zespół „Prowadź mnie” z Wieliczki pod kierunkiem Pawła Piotrowskiego w towarzystwie Łukasza Lecha.

Wyczekiwanym gościem wieczoru była  Weronika Kozłowska, uczestniczka programu „The Voice of Poland”, która wystąpiła wraz z gitarzystą Hubertem Charków. Na zakończenie na scenie po raz pierwszy w Wieliczce usłyszeliśmy Kapelę Hanki Wójciak, prezentującą muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej. W kompozycjach Kapeli pojawiły się polskie motywy ludowe oraz wokalne improwizacje.

Pyszne potrawy i słodkości na degustację przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Jankówki, Janowic, Kokotowa, Koźmic Wielkich, Lednicy Górnej, Pawlikowic, Podstolic, Sułkowa, Sygneczowa oraz Węgrzc Wielkich. Ich wyroby nie tylko wspaniale smakowały, ale również zachwycały kunsztem wykonania, pomysłowymi dekoracjami i różnorodnością. Podziękowania i kwiaty dla wszystkich zaangażowanych Kół Gospodyń Wiejskich wręczyli: Łukasz Sadkiewicz, prezes CER „Solne Miasto”, Agnieszka Szczepaniak, zastępca burmistrza ds. Społecznych oraz Magdalena Golonka, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Komunikacji Społecznej.

Przypomnijmy, iż degustacje regionalne przygotowały:

 • Koło Gospodyń Wiejskich Jankówka
 • Koło Gospodyń Wiejskich Janowice
 • Koło Gospodyń Wiejskich Kokotów
 • Koło Gospodyń Wiejskich Koźmice Wielkie
 • Koło Gospodyń Wiejskich Lednica Górna
 • Koło Gospodyń Wiejskich Pawlikowice
 • Koło Gospodyń Wiejskich Podstolice
 • Koło Gospodyń Wiejskich Sułków
 • Koło Gospodyń Wiejskich Sygneczów
 • Koło Gospodyń Wiejskich Węgrzce Wielkie

Wieniec dożynkowy przygotowały:

 • Koło Gospodyn Wiejskich Brzegi
 • Koło Gospodyń Wiejskich Byszyce
 • Koło Gospodyń Wiejskich Grabie
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Janowicach
 • Koło Gospodyń Wiejskich Koźmice Wielkie
 • Koło Gospodyń Wiejskich "Iskry Mietniowa"
 • Koło Gospodyń Wiejskich Sygneczów

Na hali sportowej, znajdującej się obok szkoły, przygotowano liczne atrakcje dla dzieci, m.in. dmuchane zamki, malowanie twarzy, zabawy sportowe zorganizowane przez Wielicki Ośrodek Sportu. Dzieci mogły również skosztować waty cukrowej i tradycyjnych lodów.

Organizatorami dożynek gminnych w Wieliczce byli: Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Solne Miasto w Wieliczce, Rada Osiedla Krzyszkowice, OSP Wieliczka Krzyszkowice, Wielicki Ośrodek Sportu i Wielickie Centrum Kultury. Wydarzenie było współfinansowane przez LGD Powiatu Wielickiego.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Artykuł sponsorowany

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka