niedziela, 14 czerwca 2020 09:42

Dwóch redemptorystów pod respiratorem. Coraz więcej chorych w rejonie

Autor Marzena Gitler
Dwóch redemptorystów pod respiratorem. Coraz więcej chorych w rejonie

Prosimy o modlitwę w intencji dwóch naszych starszych  ojców, którzy znajdują się w szpitalu z powodu koronawirusa - apelują redemtoryści. W powiecie tarnowskim i Tarnowie coraz więcej zakażonych koronawirusem w związku z ogniskiem, które powstało w Tuchowie.

"Prosimy o modlitwę w intencji dwóch naszych starszych ojców, którzy znajdują się w szpitalu z powodu koronawirusa. Lekarze robią, co mogą, by im pomóc, ale ich stan jest ciężki. Polecamy także pozostałych chorych: siostry józefitki, osoby świeckie z Tuchowa i okolic oraz redemptorystów z kilku wspólnot. Dziękujemy za modlitwę!" - napisali redemptoryści na stronie redemptor.pl. Zakonnicy trafili do szpitala w zeszłym tygodniu. Ich stan pogorszył się w sobotę, 12 czerwca.

Sytuacja w Tuchowie, Tarnowie i powiecie tarnowskim po zakażeniu, które ujawniono w zakonie redeptorystów jest coraz gorsza. W tej chwili w całym rejonie jest już 70 osób aktywnie chorych.

Zakażenie ujwniono po święcenia kapłańskich w Tuchowie, na których 30 maja spotkali się duchowni z całej Polski i kilku parafii małopolskich. Według opublikowanego oświadczenia święcenia zorganizowano "przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń”. Święceń udzielił bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który tego samego dnia po południu udzielił także sakramentu bierzmowania w bazylice mniejszej w Tuchowie. Bierzmowanie odbyło się w dwóch grupach z zachowaniem wymaganych zaleceń sanitarnych. Księża, którzy mieli podczas święceń kontakt z osobą zakażoną, niczego nieświadomi powrócili do swoich parafii, odprawiali msze św, spowiadali, udzielali komunii świętej.

Pierwsza osoba chora, zaraz po otrzymaniu swoich wyników, powiadomiła o tym we wtorek, 2 czerwca ok. godz. 20.00 – czyli trzy dni po święceniach. Mimo to rano w bazylice odbywały się jeszcze msze święte. Bazylika została zamknięta dopiero po południu.

Zakażenie potwierdzono w sumie w 33 zakonników z Tuchowa, 18 sióstr józefitek, 2 pensjonariuszy prowadzonego przez nie domu pomocy społęcznej. Piętnaście osób trafiło do krakowskiego szpitala, pozostałe są w izolacji domowej.

Codziennie rośnie ilość zakażonych mieszkańców. W czwartek 11 czerwca potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w gminie Tuchów. To 56-letnia mieszkanka Karwodrzy oraz 65-letni mieszkaniec Zabłędzy. Kobieta dwa razy przyjmowała komunię 31 maja i 1 czerwca w klasztorze. Mężczyzna śpiewa w Sanktuaryjnym Chórze Mieszanym. Oboje czują się dobrze.

11 czerwca do szpitala z izolacji w klasztorze trafiło dwóch redemptorystów. W sumie w szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przebywa 8 zakonników z Tuchowa i dwóch 2 z Kościeliska. Pozostałych 25 zakażonych pozostało w tuchowskim klasztorze. Zdrowi redemptoryści z Tuchowa, decyzją powiatowego inspektora sanitarnego, zostali przeniesieni do domu rekolekcyjnego w Lubaszowej i oddzieleni od klasztoru i nowicjatu.

12 czerwca zakażenie potwierdzono u kolejnych 4 osób w gminie Tuchów. To 79- letni pensjonariusz Domu Pogodnej Jesieni oraz dwie kobiety 30- i 62-letnia oraz 48-letni mężczyzna.  Do szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafił kolejny zakonnik z Kościeliska. Pogorszył się stan dwóch hospitalizowanych zakonników.w wieku 80 i 75 lat. Są w stanie ciężkim i zostali podłączeni do respiratorów.

W sobotę, 13 czerwca zakażenie potwierdzono u dwóch kobiet z Tuchowa i Karwodrzy. Jest również jeden przypadek zakażenia koronawirusem w gminie Ryglice. W sumie w powiecie tarnowskim przybyło 5 osób zakażonych koronawirusem.

WSSE w Krakowie potwierdziło dziś zakażenie u kolejnych 3 osób z powiatu tarnowskiego i jednej z Tarnowa. W sumie w ciągu dwóch tygodni liczba zakażonych wzrosła w całym rejonie do 95 z czego 70 to aktywnie chorzy.

Gminy w całym rejonie wprowadziły ponownie ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji publicznych. Odwołane został zaplanowany na początek lipca Wielki Odpust w Tuchowie, który jest jednym z największychdorocznych wydarzeń religilnych w Małopolsce.

zobacz też:

Wielki Odpust Tuchowski 2020 odwołany z powodu koronawirusa
W tym roku Wielki Odpust Tuchowski w tradycyjnej formie, niestety się nie odbędzie, z uwagi na pojawianie się ogniska koronawirusa w Tuchowie i w okolicy. Obchody Wielkiego Odpustu Tuchowskiego przesuwamy na inny termin, który podamy w odpowiednim czasie - poinformowali redeptoryści z Bazyliki Mniej…
Ognisko w Tuchowie – 63 osoby zakażone, ponad 1000 na kwarantannie
“Koronawirus to ściema. Nie ma żadnego wirusa, to medialna propaganda” – takie komentarze pod naszymi artykułami to codzienność. O tym jak faktycznie rozchodzi się zakażenie, można zobaczyć na przykładzie ogniska w Tuchowie, w którym zakażenia potwierdzono już u 63 osób w samej Małopolsce, a ponad …
Pięć parafii na kwatarantanie, duchowni mogli zarazić wiernych!
Już cztery parafie diecezji tarnowskiej i jedna z krakowskiej są objęte kwarantanną po tym, jak potwierdzono koronawirusa u osób, które 30 maja wzięły udział w święceniach kapłańskich w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Sanepid w Brzesku i Tarnowie apeluje do osób, które miały kontakt z duchownymi…
koronawirus najnowsze informacje

Tarnów - najnowsze informacje