czwartek, 4 czerwca 2020 19:03

Pięć parafii na kwatarantanie, duchowni mogli zarazić wiernych!

Autor Marzena Gitler
Pięć parafii na kwatarantanie, duchowni mogli zarazić wiernych!

Już cztery parafie diecezji tarnowskiej i jedna z krakowskiej są objęte kwarantanną po tym, jak potwierdzono koronawirusa u osób, które 30 maja wzięły udział w święceniach kapłańskich w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Sanepid w Brzesku i Tarnowie apeluje do osób, które miały kontakt z duchownymi o zgłoszenie się do inspekcji.  

W najbliższy czwartek przypada Uroczystość Najświęszego Ciała i Krwi Chrystusa, która dla katolików jest wielkim świętem i okazją do publicznego wyznania wiary. Jednak wierni z wielu parafii nie będą mieli możliwości wziąć udział w tradycyjnej uroczystej procesji. Jak informowaliśmy, kwarantanną objęte jest jedno z największych małopolskich sanktuariów - bazylika w Tuchowie.

Tuchów. Zakażenie na święceniach kapłańskich. Odwołane msze i nabożeństwa
Jak informują władze zakonne redeptorystów, na święcanich kapłańskich, które odbyły się w Tuchowie były osoby zakażone koronawirusem. Wczoraj na stronie internetowej Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej i na Facebooku ukazał się komunikat, informujacy o podejrzeniu kontaktu z osobą zakażoną i zamkni…

Koronawirusem potwierdzono już u 6 tuchowskich redemptorystów. Fatalne święcenia doprowadziły też do zamknięcia dla wiernych kolejnych parafii, z których księża uczestniczyli w uroczystości (zobacz TU komunikat na stronie sanktuarium w Tuchowie i TU na stronie Diecezji Tarnowskiej ).

Tarnowski Sanepid zwrócił się do osób, które były ostatnio w tuchowskim sanktuarium: „W związku ze stwierdzonym ogniskiem COVID-19 w domu zakonnym redemptorystów w Tuchowie, prosimy osoby, które uczestnicząc w mszach świętych w dniach 28 maja do 2 czerwca br., przyjmowały Komunię Świętą w kościele lub korzystały z kancelarii parafialnej, lub uczestniczyły w dniu skupienia dla narzeczonych lub też korzystały z poradni rodzinnej przy parafii ojców redemptorystów w Tuchowie, o kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tarnowie pod numerami telefonu: (14) 688 65 55, (14) 688 65 54, (14) 688 65 51, Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 21:30, w sobotę od 7:30 do 14:30 lub na numer alarmowy, który jest czynny całą dobę: 602-430-042."

Kwarantanną zostali też objęci kapłani pracujący w parafii Królówka (gm. Nowy Wiśnicz) w powiecie bocheńskim, którzy byli na uroczystości w Tuchowie. Parafia opublikował komunikat w tej sprawie:

"Koronawirus !!! Z przykrością informujemy, że w związku z kontaktaem w kościele w niedzielę z osobą zakażoną, jesteśmy z Ks. Ziemowitem objeci obowiązkową kwarantanną od dziasiaj (tj. czwartek od 11.oo) i kościół w Królówce jast zamknięty do odwołania. Msze Św. zamówione na ten czas będziemy odprawaili na plebanii. Wierni, którzy przyjmowali Komunię Św. na Mszach Św. w niedzielę o godz. 9.oo i 11.oo lub korzystali ze spowiedzi św. proszone są przez Sanepid w Bochni o kontakt (tel.: 14 6123234, 146123947 lub 14 6123958). Mnistranci i lektorzy, którzy byli na Mszach Św. w o 9.oo i 11.oo w niedzielę proszeni o szybki kontakt ze mną (Ks. proboszcz 667065077). Trzeba podać do Sanepidu listę z danymi szczegółowymi. Prosimy o modlitwę za całą Naszą Parafię."

Wynika z niego, że kwarantanną mogą zostać objęte również osoby, które miały kontakt z podejrzanymi o zakażenie duszpasterzami. Komunikat o tym opublikował też bocheński Sanepid:

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni prosi o kontakt wszystkie osoby, które w dniu 31 maja 2020r. o godz. 9.00 i 11.00 uczestniczyły we Mszy św. w miejscowości Królówka i przyjmowały komunię świętą lub uczestniczyły w spowiedzi. Telefony kontaktowe do PSSE w Bochni: 14/612 32 34, 14/612 39 47,14/612 39 58, Telefon alarmowy 602 275 918"

Podejrzani o zakażenie są też kapłani z parafii w Męcinie i Kaninie na Limanowszczyźnie, którzy też byli w Tuchowie.

"W związku z kontaktem z osobą zarażoną na koronawirusa, Sanepid nałożył dwutygodniową kwarantannę na naszych księży – ks. Jana i ks. Mariana. Skutkiem tego DO ODWOŁANIA nie będą odbywać się msze św w kościele i kaplicy, zamknięta będzie również kancelaria parafialna. W związku z tym ODWOŁANA również zostaje uroczystość I Komunii Św, zaplanowana na 14 czerwca. Wyjątkiem będą zaplanowane msze ślubne, które będą odprawione przez księży spoza parafii. Wszelkie informacje będą przekazywane poprzez stronę parafialną. Pamiętajmy również o modlitwie za naszych Duszpasterzy, prosząc dla nich o zdrowie" - poinformowano na stronie parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Kaninie.

Kwarantannę podjęli też obecni na święceniach w Tuchowie ksieża z Męciny. Z tej parafii pochodzi wyświęcony w sobotę o. Paweł Orzeł ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, któremu sakramentu kapłaństwa udzielił sufragan tarnowski bp Leszek Leszkiewicz.

"W związku z naszym uczestnictwem w święceniach w Tuchowie duszpasterze w Męcinie podejmują kwarantannę. Sądzimy, że nie było kontaktu z osobą chorą, a kwarantanna jest profilaktyczna. Nabożeństwa będą zatem sprawowane na plebanii" - poinformował Facebooku proboszcz parafii p.w. św. Antoniego Opata ks. Antoni Piś.

W związku z naszym uczestnictwem w święceniach w Tuchowie duszpasterze w Męcinie podejmują kwarantannę. Sądzimy, że nie...

Gepostet von Ks Antoni Piś am Donnerstag, 4. Juni 2020

Ta parafia ma wyjątkowego pecha, bo była objęta już kwarantanną pod koniec marca. Wtedy duszpasterze mieli kontakt z zakażonym koronawirusem proboszczem parafii w Niskowej.

Księża z parafii w Męcinie objęci kwarantanną
Duszpasterze z Męciny oficjalnie poinformowali o zamknięciu kościoła w Męcinie w związku z kwarantanną. Będzie trwała do 10 kwietnia. Komunikat o tym został 30 marca opublikowany na stronie parafi p.w. św Antoniego Opata w Męcinie. > W związku z kontaktem z osobami, które miały bezpośredni kontak…

Kwarantanną objęta jest również parafia w Kościelisku (pow. tatrzański), gdzie też pracują redemtoryści, którzy byli na święceniach w Tuchowie. O sytuacji poinformowano w poście na Facebooku: "Drodzy Parafianie, W związku z zaistniałą sytuacją, przebywania na terenie parafii osoby, która miała kontakt z chorym na koronawirusa, informujemy, że kościół parafialny św. Kazimierza oraz plebania zostają zamknięte z powodu kwarantanny. W tym czasie kontakt z księżmi będzie odbywał się drogą telefoniczną. Msze święte w zamówionych intencjach będą odprawiane na plebanii. Czekamy na instrukcje Sanepidu. O rozwoju sytuacji będziemy Was informować na bieżąco na stronie internetowej parafii:  https://www.koscielisko.wiara.org.pl/ oraz na parafialnym profilu Facebook https://www.facebook.com/parafiakoscielisko/ Wasi Duszpasterze"

Drodzy Parafianie, W związku z zaistniałą sytuacją, przebywania jakiś czas temu na terenie parafii osoby, która miała...

Gepostet von Parafia Świętego Kazimierza Królewicza w Kościelisku am Donnerstag, 4. Juni 2020

W związku z licznymi telefonami z pytaniami który z księży jest chory, informujemy, że NIE DOTYCZY TO NAS, a kwarantanna...

Gepostet von Parafia Świętego Kazimierza Królewicza w Kościelisku am Donnerstag, 4. Juni 2020

Zakażenia, do których doszło podczas święceń w Tuchowie, rodzą pytanie, czy udział w nabożeństwach, nawet z zachownaime wszelkich procedur zalecanych przez Sanepid, można uznać za bezpieczny. Wystarczy jedna osoba zakażona koronawirusem, która może nie mieć objawów i nie zdawać sobie sprawy z tego, że ma koronawirusa (jak było właśnie w Tuchowie), aby doszło do zakażenia wielu kolejnych osób. Zakażeni podczas święceń kapłani mogli przenieść koronawirusa do swoich parafii, zarazić swoich wiernych a ci kolejne osoby. Mogą też nawet stracić życie, jak objęty kwarantanną zakażony proboszcz w Drwini ks. Roman Kopacz.

Drwinia: Nie żyje proboszcz parafii, który 23 marca zaraził się koronawirusem
O śmierci proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. MB Królowej Polski w Drwini poinformowała diecezja tarnowska. Ksiądz miał 59 lat, w poniedziałek wykryto u niego koronawirusa, ale nie wiadomo, czy wirus był bezpośrednią przyczyną śmierci. Ksiądz proboszcz przebywał na plebanii w kwarantannie. …

Z powodu ujawnionego zakażenia w sanktuarium i klasztorze w Tuchowie biskup tarnowski odwołał w ostatniej chwili zaplanowaną na 4 czrwca uroczystą mszę św Krzyżma Świętego, w której mieli wziąć udział przedstawiciele wszystkich parafii diecezji. Co by się stało, gdyby informacja o koronawirusie wśród duchownych pojawiła się kilkadziesiąt godzin później i trzeba by objąć kwarantanną kilkuset duchownych i parafii? Warto wspomnieć, że podobna sytuacja miała już miejsce w diecezji tarnowskiej, gdy kwarantanną trzeba było objąć cały dekanat.

Uście Solne: Zamknięto wszystkie parafie dekanatu z powodu 14-dniowej kwarantanny
Kuria Diecezjalna w Tarnowie opublikowała dzisiaj 24 marca komunikat, w którym poinformowała o objęciu kwarantanną księży z 8 parafii dekanatu Uście Solne. Kapłani pochodzą z następujących miejscowości: * Cerekiew – Parafia św. Wawrzyńca w Cerekwi, * Drwinia – Parafia Matki Bożej Królowej Polski…

Trudno obwiniać jednak biskupa o niefrasobliwość, skoro Ministar Zdrowia Łukasz Szumowski przekonuje, że praktycznie nie ma już u nas transmisji poziomej wirusa Sars-CoV-2. Czy jednak na pewno? Ostatnie wydarzenia powinny dać do myślenia.

Biskup Andrzej Jeż biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w swojej diecezji nakazał zastąpić tradycyjne procesje Bożego Ciała skromnymi procesjami wokół kościołów po każdej mszy, lub adoracją Najświętszego Sakramentu.

Tarnowski biskup zabrania tradycyjnej procesji Bożego Ciała. Dlaczego?
Tarnowski Biskup Andrzej Jeż wydał komunikat dotyczący świętowania Bożego Ciała. Tradycyjnej procesji ulicami miast i wiosek w tym roku nie będzie. “Zważywszy na trwający wciąż stan epidemii i w trosce o zdrowie wiernych oraz duszpasterzy, zalecam ograniczenie procesji eucharystycznych w Uroczystoś…

Tymczasem metropolita krakowski zachęca wiernych do licznego udziału w procesjach.

"Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników. Stwarza to możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku będzie obchodzona w dniu 11 czerwca 2020 r. Mając na uwadze powyższe zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału. Konieczne będzie przy tym zachowanie wymaganych wspomnianymi przepisami środków bezpieczeństwa, tj. utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa" – czytamy w komunikacie.

Co z tegoroczną procesją Bożego Ciała? Jest komentarz arcybiskupa Jędraszewskiego
Arcybiskup Metropolita Krakowski, Marek Jędraszewski opublikował na stronie Archidiecezji Krakowskiej wskazania dotyczące tegorocznej procesji Bożego Ciała. W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana Bożym Ciałem, przypada na 11 czerwca. W związku z sytuacją epidemiczną Metr…

W Tuchowie też przestrzegano wszelkich zaleceń i jak widać to nie powstrzymało epidemii.

Warto dodać, że po ostatnich kilku tygodniach, w których wydawało się, że w Małopolsce epidemia już się cofa, mamy kolejny wzrost zachorowań. Dziś odnotowano 21 nowych zakażeń i nie ma wśród nich jeszcze tych, do których doszło w Tuchowie.

zobacz:

Powiat suski: W tydzień liczba zakażonych się podwoiła. Dlaczego? Są dwa ogniska
Od 27 maja sytuacja epidemiczna w powiecie suskim zaostrza się. Z dnia na dzień przybywa zachorowań, a przyrost jest tak duży, że ogólna liczba chorych w regionie w ciągu tygodnia podwoiła się. Co jest tego przyczyną? Z tym pytaniem udaliśmy się do pani Janiny Gołuszki, dyrektor Powiatowej Stacji Sa…
koronawirus najnowsze informacje

Tarnów - najnowsze informacje