niedziela, 21 czerwca 2020 08:01

[Foto] Gmina walczy z powodzią: w nocy woda przelała się przez wał, zalała domy i drogi

Autor Mirosław Haładyj
[Foto] Gmina walczy z powodzią: w nocy woda przelała się przez wał, zalała domy i drogi

W jednej z miejscowości poziom wody osiągnął ponad dwa metry powyżej stanu alarmowego.

Nocne nawałnice, jakie przeszły nad Polską, spowodowały podtopienia na terenie gminy Łapanów (powiat bocheński). Przy rzece Stradomce został przerwany wał przeciwpowodziowy. Na wodowskazie IMGW-PIB w miejscowości Stradomka poziom wody o godzinie 8:00 osiągnął 567 cm, czyli ponad dwa metry powyżej stanu alarmowego. Trudna sytuacja jest również w innych miejscowościach gminy. Zalane zostały drogi dojazdowe i duża część Łapanowa. Strażacy pompują wodę, zabezpieczają kolejne domy przed zalaniem oraz tam, gdzie to konieczne, prowadzą ewakuację mieszkańców. Na miejsce wezwano dodatkowe jednostki OSP m.in.: Trzciana, Leszczyna, Nowy Wiśnicz, Muchówka, Połom Duży, Żegocina, Sobolów, Pogwizdów, Siedlec.

Władze powiatu o godz. 8:00 wprowadziły alarm przeciwpowodziowy obejmujący gminy: Łapanów, Bochnia oraz miasto Bochnia.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie ostrzega, że w ciągu najbliższych godzin tj do 22 czerwca do godz 9.00 w wyniku prognozowanych w dalszym ciągu intensywnych opadów deszczu w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Soły, Skawy, Raby, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły, Dunajca i Ropy na terenie województwa spodziewane są wzrosty poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych.

Prognozowane intensywne opady deszczu, w tym także burze, powodować będą wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. Lokalnie zostaną przekroczone kolejne stany alarmowe. Na Wiśle wystąpi szybki wzrost poziomu wody do strefy wody wysokiej. Prawdopodobieństwo przekroczenia stanów alarmowych wynosi 80%.

Ponadto Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał 2 stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem. Ostrzega o wystąpieniu opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, miejscami od 30 do 60 mm, lokalnie 80 mm. W trakcie mogą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h, lokalnie grad.

O ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy Bochnia poinformował na swoim facebookowym profilu wójt Marek Bzdek:

W związku z intensywnymi opadami deszczu i znacznym wezbraniem rzek i potoków o godz. 8:10 ogłosiłem do odwołania pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Bochnia. Jednocześnie informuję o uruchomieniu stałego dyżuru w Urzędzie Gminy. Mieszkańcy mogą dzwonić pod nr 146901120 lub do zarządzania kryzysowego 146901133.

? W związku z intensywnymi opadami deszczu i znacznym wezbraniem rzek i potoków o godz. 8:10 ogłosiłem do odwołania...

Gepostet von Marek Bzdek am Samstag, 20. Juni 2020

Woda w Stradomce powoli opada, a sytuacja w gminie Łapanów stabilizuje się.

Inf.: Gazeta Krakowska, Starostwo Powiatowe w Bochni
Foto:  Facebook/Marek Bzdek, Facebook/Łowcy Burz, Facebook/OSP KSRG Leszczyna - Ochotnicza Straż Pożarna

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje