środa, 26 lutego 2020 16:01

Fotowoltaika – 5 mitów, które musisz poznać

Autor Artykuł sponsorowany
Fotowoltaika – 5 mitów, które musisz poznać

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce sprawiło, że pojawiło się sporo mitów na temat instalacji tego typu. Powielane opinie przerodziły się w pewnego rodzaju stereotypy, które mogą wpływać na decyzję i formować konkretne postawy dotyczące chęci inwestycji w panele fotowoltaiczne. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym mitom i ocenimy ich prawdziwość.

Panele słoneczne się nie zwrócą

To najbardziej popularny mit, z którym mogą zetknąć się osoby szukające informacji na temat fotowoltaiki. Prawdą jest, że cena związana z instalacją paneli słonecznych jest dość wysoka, jednak należy potraktować to jako inwestycję, która posłuży nam przez wiele lat. Obliczono, że standardowa instalacja zwraca się po około 7-9 latach, więc mając pewność, że gwarancja paneli słonecznych wynosi około 25 lat,  możemy łatwo obliczyć opłacalność takiego rozwiązania. Należy pamiętać, że jednym z głównych powodów, dla którego ludzie inwestują w panele fotowoltaiczne, jest właśnie oszczędność.

Klimat w Polsce nie jest odpowiedni dla instalacji fotowoltaicznych

Nic bardziej mylnego. Większość terenu Polski cechuje się odpowiednim poziomem nasłonecznienia, przez co panele mogą funkcjonować w sposób efektywny. Należy pamiętać, że nasz klimat nie różni się zbytnio od warunków atmosferycznych u naszych sąsiadów, u których fotowoltaika jest znacznie popularniejsza. Ogniwa fotowoltaiczne nie są przeznaczone jedynie dla najbardziej ciepłych i nasłonecznionych krajów, o czym mało kto wie.

Panele słoneczne nie zastąpią tradycyjnych rozwiązań

Dość często powielanym mitem jest stwierdzenie, że domowa elektrownia słoneczna nie pokryje całego zapotrzebowania energetycznego. Okazuje się, że standardowe instalacje są w stanie zapewnić niezbędną energię elektryczną dla kilkuosobowej rodziny. Wszelkiego rodzaju urządzenia zasilane energią elektryczną będą napędzane darmowym prądem.

Instalacje fotowoltaiczne wymagają kosztownych konserwacji

Koszty związane z utrzymaniem instalacji słonecznej nie są ciężarem dla naszej kieszeni. Okazuje się, że wystarczy raz w roku umyć panele fotowoltaiczne wodą z delikatnym płynem, a zimą dbać o to, aby nie zalegała na nich duża ilość śniegu. Jedyne koszty związane z konserwacją to opłaty za przeglądy instalacji, które wynoszą kilkaset złotych. Zaleca się wykonywać przeglądy raz w roku. Jak można zauważyć,  utrzymanie paneli słonecznych w odpowiedniej kondycji nie jest wymagające i kosztowne.

Panele fotowoltaiczne działają tylko w słoneczne dni

Aby wytworzyć energię elektryczną panele nie potrzebują bezpośredniego światła. Nawet w pochmurne dni produkowana jest energia, a wydajność instalacji różni się w niewielki sposób. Niższe temperatury służą funkcjonowaniu instalacji, dlatego gorsza pogoda nie jest w stanie zaburzyć dostawy prądu.

Okazuje się, że większość negatywnych opinii dotyczących fotowoltaiki opiera się na stereotypach i mitach, które nie znajdują odbicia w rzeczywistości. W internecie możemy znaleźć dużą ilość materiałów, które przedstawiają rzetelne i potwierdzone dane na temat instalacji fotowoltaicznych. Zanim podejmiemy decyzję o inwestycji w odnawialne źródła energii, warto zapoznać się ze sprawdzonymi informacjami.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka