środa, 24 czerwca 2020 06:56

Gdów. Trwa szacowanie strat po powodzi

Autor Marzena Gitler
Gdów. Trwa szacowanie strat po powodzi

Weekendowe intensywne opady deszczu nie oszczędziły mieszkańców gminy Gdów. Ulewy wyrządziły straty zarówno w budynkach mieszkalnych i gospodarstwach naszych mieszkańców, jak i w infrastrukturze drogowej. Wstępnie oszacowano je na ponad pół miliona złotych.

To był niespokojny weekend dla mieszkańców Gdowa, Niepołomic i pracowity dla jednostek straży pożarnej w powiecie wielckim. Walka z żywiołem rozpoczęła się w sobotę wieczorem. Intensywne opady deszczu wyrządziły wiele strat. Do dnia dzisiejszego odnotowano około 30 zdarzeń w znacznej większości na terenie Gminy Niepołomice i Gdów.

W usuwanie skutków nawałnicy została zadysponowana większość miejscowych jednostek OSP. Najtrudniejsza sytuacja była w Gdowie, Zręczycach i Podolanach, ale podtopione zostały także inne miejscowości. Przez wiele godzin druhowie wypompowywali wodę z zalanych domów i posesji, a także napełniali worki z piaskiem do zabezpieczenia budynków.

Sytuacja po obfitych deszczach, które wczoraj nawiedziły naszą gminę wraca do normy. Nasza jednostka we wczesnych...

Posted by Ochotnicza Straż Pożarna Gdów on Sunday, June 21, 2020

W poniedziałek, od samego rana pracownicy Urzędu Gminy Gdów oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej szacowali poziom strat w budynkach mieszkalnych i gospodarczych mieszkańców, a także w infrastrukturze komunalnej.

Zniszczenia w infrastrukturze drogowej to przede wszystkim uszkodzone pobocza dróg, drogi tłuczniowe, przepusty drogowe, uszkodzenia na ścieżce pieszo rowerowej wzdłuż Raby, uszkpodzony został też jeden most na drodze gminnej. Straty oszacowano na ponad 500 000 zł.

Straty są w 5 gospodarstwach domowych. Wycenione je łącznie na około 60 000 zł. Bilans może się jeszcze zmienić, ponieważ zgłaszają się kolejne osoby, które informują o zniszczenia w swoich budynkach. Gmina złożyła już wniosek o pierwszą pomoc dla poszkodowanych do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, który przekazał już 24 000 zł dla poszkodowanych gospodarstw.

Warto podkreślić, że pomimo trudnej sytuacji w swojej gminie, Gmina Gdów zakupiła wodę do picia i przekazała ją sąsiedniej Gminie Łapanów, w której straty spowodowane nawałnicami są znacznie większe.

foto: UG Gdów, PSP Wieliczka, OSP Gdów

Więcej informacji o powodzi w Małopolsce:

Ulewy w Małopolsce [AKTUALIZACJA 24 czerwca]
Aktualna informacja dot. sytuacji hydro-meteorologicznej na terenie województwa małopolskiego: 24 czerwca: godz. 8.30 Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie w chwili obecnej na terenie województwa małopolskiego zakończyły się niebezpieczne zjawiska pogodowe. Na rzekach notuje się w…
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje