piątek, 23 października 2020 13:01

Gdzie warto zamontować wentylacyjne systemy kominowe?

Autor Artykuł sponsorowany
Gdzie warto zamontować wentylacyjne systemy kominowe?

Odpowiednia wentylacja jest niezwykle istotna, to ona odpowiada za transport zużytego powietrza na zewnątrz budynku, co z kolei przekłada się na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców. A gdzie dokładnie montuje się wentylacyjne systemy kominowe i co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.

Gdzie montuje się systemy wentylacyjne?

Wentylacyjne systemy kominowe, ich zalety oraz właściwości opisuje www.schiedel.com/pl, można tam również znaleźć informacje o ich szerokim zastosowaniu. Systemy wentylacyjne mogą być stosowane dla nowopowstającego budownictwa wielorodzinnego, jednak na rynku znajdziesz także systemy wentylacji pojedynczych mieszkań, a także wentylację do już wybudowanych domów jednorodzinnych. Odpowiednio dobrane systemy zapewniają czyste, higieniczne powietrze w budynku mieszkalnym, a także zapobiegają rozprzestrzenianiu się grzybów czy pleśni. Wpływają nie tylko na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, ale również ich komfort i samopoczucie.

Wentylacja grawitacyjna – o czym pamiętać?

Projektując wentylację grawitacyjną w domu jednorodzinnym trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy wiedzieć, gdzie powinny być zamontowane kanały wentylacyjne oraz ile ich powinno być. Liczba uzależniona jest głównie od ilości pomieszczeń, jakimi dysponujesz, a gdzie należy je rozmieścić? Kanały wywiewne powinny się na pewno znajdować w kuchni, łazience i toalecie. Należy je również zamontować w pomieszczeniach bez okien, najczęściej są to te pokoiki, które pełnią funkcję garderoby czy spiżarni. Jeśli chcesz zamontować wentylację grawitacyjną w domu jednorodzinnym dwupiętrowym, to kanały wentylacyjne powinny się tam  również znaleźć w pomieszczeniach na górnej kondygnacji. Oczywiście kanału wywiewnego wymaga również pomieszczenie, w którym znajduje się kominek. Istotne są także jego wymiary, tj. długość czy pole przekroju.

Jakie jeszcze systemy wentylacyjne?

Na rynku możesz usłyszeć jeszcze o wentylacji mechanicznej, w tym tej z rekuperatorem, oraz wentylacji hybrydowej. Wentylację mechaniczną z rekuperatorem najczęściej stosuje się w nowoczesnych, energooszczędnych domach. Podobno to urządzenie umożliwia zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza nawet o 80%. Z kolei wentylacja hybrydowa to nic innego jak połączenie tej grawitacyjnej i klasycznej mechanicznej wentylacji. Ten system poleca się głównie do nowopowstających budynków jednorodzinnych oraz domów już wybudowanych. Możliwa jest również modernizacja naturalnego systemu, który już istnieje, poprzez zamontowanie specjalnego panelu hybrydowego.

Warto pamiętać, że w Polsce kwestie systemów wentylacyjnych reguluje również norma dotycząca wentylacji w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, do której należy się zastosować przy budowie domu.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka