sobota, 8 lutego 2020 08:00

Gmina Biecz. Nowe oddziały przedszkolne w czterech miejscowościach

Autor Marzena Gitler
Gmina Biecz. Nowe oddziały przedszkolne w czterech miejscowościach

Gmina Biecz inwestuje w remonty i przebudowy przedszkoli. W styczniu zakończyły się prace w Racławicach, a w połowie wakacji br. oddane do użytku zostaną nowe części placówek w Libuszy, Strzeszynie i w Rożnowicach.

Na kompleksowy rozwój placówek szkolnych i przedszkolnych wraz z ich dostosowaniem do wymogów wynikających z reformy edukacji Gmina Biecz w 2018 roku pozyskała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach projektu zakończono już prace przy przebudowie przedszkola w Racławicach, natomiast trwają jeszcze w Libuszy, Rożnowicach oraz Strzeszynie.

Remont w Racławicach

Przedszkolaki z Racławic mogą już korzystać z wyremontowanych wnętrz placówki szkolno-przedszkolnej. Nowe sale zachwycają świeżością i nowoczesnością, stwarzając miły klimat dla rozwoju dzieci. W ubiegłym roku przebudowywane zostały pomieszczenia wewnątrz budynku z układem dostosowanym do oddziału przedszkolnego dla 20 dzieci. W miejscu istniejącego mieszkania otworzono jadalnię z zapleczem: kuchnią ze zmywalnią, sanitariatem, pomieszczeniami porządkowymi i szatnią.

Powiększono powierzchnię dla strefy wejściowej z szatnią, likwidując zejście do piwnic, w miejsce którego zbudowano nowy strop. Nad schodami będącymi wejściem do części przedszkolnej wybudowano zadaszenie. W niezbędnym zakresie przebudowane zostały także instalacje wewnętrzne: wodno-kanalizacyjna, gazowa, centralnego ogrzewania oraz elektryczna. Przy remoncie budynku wymieniono wszystkie drzwi oraz odnowiono wszystkie pomieszczenia. Remont wykonała Firma Budowlana - Wiesław Wędrychowicz. Remont w Racławicach kosztował blisko 145 tys. zł. Na ten cel pozyskano 109 tys. zł.

Coraz bliżej zakończenia

Pod koniec lipca zakończą się prace w placówkach przedszkolnych w Libuszy, Strzeszynie i w Rożnowicach. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rożnowicach, gdzie obecnie znajduje się odział przedszkolny mieszczący jedną sale-szatnię, toalety dla dzieci oraz stołówkę szkolną powstanie drugi oddział przedszkolny. W związku z tym przebudowywane są obecne pomieszczenia kuchni, stołówki i WC szkolnego na potrzeby sali dla przedszkolaków, a na parterze - schody wejściowe oraz wejście główne z wiatrołapem.

Z połączenia dwóch pomieszczeń na parterze powstanie większy pokój nauczycielski. Na I piętrze, w skrzydle zachodnim, przebudowane zostaną część korytarza oraz sala lekcyjna.

Po północnej stronie istniejącego budynku budowany jest dwukondygnacyjny segment. Na parterze znajdą się w nim: stołówka szkolno-przedszkolna dla 50 osób, kuchnia z zapleczem magazynowym i socjalnym oraz zespół toalet dla zespołu szkolnego. Na I piętrze powstaną: sala zabaw dla przedszkolaków, zaplecze administracyjno-biurowe dla przedszkola, a także 2 tarasy użytkowe, z czego jeden z ogrodem sensorycznym. Inwestycja pochłonie blisko 2 mln zł z czego 1,3 mln zł to pozyskane dofinansowanie.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Strzeszynie przebudowane zostaną piwnice, parter szkoły oraz parter i I piętro istniejącego w budynku szkoły mieszkania. Piwnica po przebudowie będzie pełnić funkcję powiększonej kotłowni oraz WC dla pracowników kuchni. Parter szkoły po wykonaniu prac mieścił będzie: kuchnię z zapleczem, salę lekcyjną, nową jadalnię, zaplecze kuchenne oraz toalety. Przebudowane mieszkanie (parter i I piętro) posłuży jako zaplecze dla oddziałów przedszkolnych. Nowa część rozbudowanego w kierunku południowym budynku będzie segmentem parterowym, częściowo podpiwniczonym, z tarasem użytkowym nad całością. Na parterze znajdą się dwie sale dla dwóch oddziałów przedszkolnych, połączone istniejącą częścią budynku. W części podpiwniczonej znajdzie się skład kotłowni budynku.

Remont i rozbudowa w Strzeszynie będzie kosztować 1,6 mln zł. Na ten cel Gmina Biecz otrzymał ponad milin złotych dotacji.

Obie inwestycje – w Rożnowicach i Strzeszynie powierzono Firmie Handlowo Usługowej „Familia” Mateusz Dziki ze Strzeszyna.

Prace budowlane trwają też w budynku przedszkola w Libuszy, który jest częścią zespołu budynków Szkoły Podstawowej. Segment przedszkola jest budynkiem piętrowym, z częściowym poddaszem użytkowym, także częściowo podpiwniczony. Przedszkole jest zlokalizowane parterze, a piętro i poddasze zajmuje szkoła. Obecnie trwa przebudowa parteru i rozbudowa o 3 sale dydaktyczne z sanitariatami wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą. Ta inwestycja kosztuje 1,8 mln zł z czego 1,2 mln zł to dofinansowanie. Wykonawcą prac jest Zakład Usługowy „BUDIMAR II” Krzysztof Pyzik.

Termin wykonania wszystkich zaplanowano na 31 lipca br. Na ich Gmina Biecz pozyskała dofinansowanie w kwocie 3.9 mln zł, a łączna wartość wszystkich 4 zadań to blisko 5,8 mln zł.

Gorlice - najnowsze informacje