czwartek, 23 września 2021 11:24, aktualizacja 4 lata temu

Inwestycje budowlane: czym zajmuje się generalny wykonawca?

Autor Artykuł sponsorowany
Inwestycje budowlane: czym zajmuje się generalny wykonawca?

Proces budowy wymaga dużo czasu, pracy i nakładów finansowych. To także ogromna odpowiedzialność - zaczynając od projektu, aż po prace wykończeniowe. Wiedząc, jak wiele może zmienić pomoc profesjonalistów, inwestorzy decydują się na skorzystanie z usług generalnego wykonawcy. Na czym to polega i dlaczego warto?

Generalne wykonawstwo hal, magazynów i biur - dlaczego warto?

Korzystanie z pomocy generalnego wykonawcy ma ogrom zalet - jest to rozwiązanie wyjątkowo wygodne dla każdego inwestora.

Dzięki przeniesieniu na generalnego wykonawcę wszystkich obowiązków, inwestorzy mogą zyskać mnóstwo cennego czasu - a także gwarancję jakości i rzetelnej realizacji zleconych prac. Przedsiębiorstwa zajmujące się generalnym wykonawstwem zazwyczaj współpracują z wieloma podwykonawcami - którzy są sprawdzeni i godni zaufania. Bez problemu znajdzie więc architekta, który wykona projekty hal magazynowych, specjalistów od prac wykończeniowych lub projektantów instalacji elektrycznych posiadających nie tylko kompetencje, ale i wymagane uprawnienia.  Inwestor nie musi szukać tych osób sam - całość inwestycji powierza generalnemu wykonawcy, który będzie wszystkim zarządzał i nadzorował poszczególne prace. Dzięki doświadczeniu i wiedzy specjalistów - proces budowy planowany jest prawidłowo i przebiega bardzo sprawnie.

Usługi generalnego wykonawcy sprawiają, że harmonogram prac staje się bardziej optymalny. Dzięki doświadczeniu i koordynacji ekip wykonawczych opóźnienia są  mało prawdopodobne - co  znacznie skraca czas całej realizacji. Jeśli więc zależy nam na szybkim zakończeniu budowy i uniknięciu zbędnych komplikacji - zatrudnienie generalnego wykonawcy jest doskonałym rozwiązaniem.  

Generalny wykonawca zajmie się budową od początku do końca - na każdym etapie specjaliści będą wybierać najbardziej optymalne rozwiązania, sprawując jednocześnie kontrolę nad jakością prac. Nie trzeba obawiać się tego, że coś zostanie wykonane nieprawidłowo, lub też o czymś zapomnimy - nadzór generalnego wykonawcy wyklucza takie sytuacje.

Generalne wykonawstwo - umowa i formalności

Rozpoczynając współpracę z generalnym wykonawcą, zawsze powinniśmy podpisać odpowiednią umowę - taką, w której znajdą się wszystkie ustalenia dotyczące inwestycji i zakresu obowiązków obu stron. Generalny wykonawca w umowie zobowiązuje się do ukończenia wszystkich niezbędnych prac w określonym terminie gwarantując jednocześnie, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo, zgodnie z prawem budowlanym i wiedzą techniczną. Generalny wykonawca zajmie się wszystkimi formalnościami - wystarczy, że otrzyma od  inwestora niezbędne pełnomocnictwo. Dokumenty, które pomoże uzyskać generalny wykonawca, to:

  • Pozwolenie na budowę
  • Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego
  • Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
  • Mapa do celów projektowych
  • Wypis z ewidencji gruntów i budynków
  • Warunki techniczne przyłączania mediów

Generalny wykonawca może się również zająć przygotowaniem dla nas projektu architektoniczno - budowlanego.

Co robi generalny wykonawca?

Generalny wykonawca przejmuje od inwestora praktycznie wszystkie obowiązki związane z budową. Ważny krok to  opracowanie i zaakceptowanie kosztorysu, który uwzględnia różne propozycje rozwiązań i zastosowanych materiałów. Po tym, jak inwestor zaakceptuje określone propozycje - niezbędne materiały i produkty są zamawiane, a budowa może się rozpocząć.

Obowiązkiem generalnego wykonawcy jest też sporządzenie harmonogramu prac - proponowane terminy zakończenia poszczególnych działań powinny być realistyczne i ustalone tak, by nie doszło do opóźnień. Firma zapewnia także wszystkie niezbędne urządzenia i maszyny budowlane, a także zabezpiecza teren - tak, by praca była bezpieczna i zgodna z obowiązującymi normami.

Generalne wykonawstwo jest rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność. Dzięki niemu prace budowlane znajdują się w dobrych rękach - a inwestorzy mogą spokojnie zajmować się swoją codzienną pracą. Warto pamiętać, że gwarancją udanej współpracy jest wybór odpowiedniej firmy - jeśli jej szukasz, zajrzyj na stronę https://wpip.pl/.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka