poniedziałek, 26 lipca 2021 14:26

Inwestycje "na kredyt". Kraków wypuszcza kolejne obligacje

Autor Marzena Gitler
Inwestycje "na kredyt". Kraków wypuszcza kolejne obligacje

– Przyjęliśmy taką zasadę, że nie przerywamy żadnej rozpoczętej inwestycji  – tłumaczy Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. Miasto zdecydowało o emisji obligacji w wysokości 620 mln zł. Na co pójdą uzyskane z ich sprzedaży środki?

W piątek, 23 lipca podpisano umowę z PKO Bankiem Polskim na emisję obligacji w wysokości 620 mln zł. Środki te pozwolą na sfinansowanie ważnych dla krakowian inwestycji, na które zabrakłoby środków z dochodów własnych gminy.

Celem emisji obligacji jest pozyskanie środków na finansowanie planowanego w 2021 r. deficytu budżetu, spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji obligacji oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów. W tegorocznym, budżecie zaplanowano, że wydatki miasta wyniosą 7,1 mld zł, natomiast dochód to tylko 6,3 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetowy wyniesie 742 mln zł.

Pozyskane ze sprzedaży obligacji środki pozwolą też na pozwolą dokończenie już rozpoczętych jak budowa linii tramwajowej KST z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej i dwupoziomowego skrzyżowania w ciągu ul. Opolskiej czy przebudowy stacji kolejowej SKA Kraków-Swoszowice z parkingiem P+R.

– Przyjęliśmy taką zasadę, że nie przerywamy żadnej rozpoczętej inwestycji. Nowa infrastruktura przyczyni się do dalszego rozwoju miasta po pandemii. W 2021 r. nakłady inwestycyjne są rekordowo wysokie i wynika to z polityki miasta, a mianowicie branża budowlana napędza gospodarkę i jest jej kołem zamachowym – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Obligacje dla Krakowa zostaną wyemitowane w trzech seriach: seria A21 o wartości 300 mln zł, seria B21 o wartości 300 mln zł i seria C21 o wartości 20 mln zł.

Wykup obligacji ma rozpocząć się dopiero w 2030 r., a więc po zakończeniu kadencji prezydenta Jacka Majchrowskiego. Tymczasem na koniec 2021 r. zadłużenie miasta ma wyniesie już 4,18 mld zł.

fot. ZIM w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje