wtorek, 24 stycznia 2023 09:40

Jak działa ładowarka teleskopowa?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak działa ładowarka teleskopowa?

Ładowarka teleskopowa to nowoczesny pojazd, który wyróżnia się szerokim zastosowaniem. Choć powszechnie uważa się, że to sprzęt przeznaczony jedynie do prac budowlanych. Jednak tak naprawdę możesz go wykorzystywać do realizacji wielu zadań. Ogromna w tym zasługa sposobu działania tej maszyny – poznaj szczegóły.

Czym jest ładowarka teleskopowa?

Zastanawiasz się, czym w ogóle jest ładowarka teleskopowa? To pojazd, który jest wykorzystywany do bliskiego transportu. Składa się z podwozia kołowego ze zmiennym wysięgnikiem. Właściwie do każdego modelu możesz zamontować dodatkowy osprzęt np. chwytaki do drewna, żurawik hydrauliczny, łyżkę, kosz osobowy, kosiarkę, pług, siewnik itp.

Najważniejszym zadaniem ładowarki teleskopowej jest podnoszenie i przenoszenie poszczególnych rodzajów ładunku. Dopasowany osprzęt pozwoli Ci dostosować urządzenie do właściwości oraz cech wybranego materiału.

Zwróć uwagę na to, że maksymalna wysokość podnoszenia standardowej ładowarki teleskopowej wynosi 22 metry.

Jakie są rodzaje ładowarek teleskopowych?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje ładowarek teleskopowych, czyli modele sztywne (czołowe), a także obrotowe. Podczas wyboru odpowiedniego pojazdu kieruj się przede wszystkim zastosowaniem oraz zadaniami, jakie realizować mają poszczególne modele.

Rodzaje ładowarek teleskopowych różnią się między sobą sposobem konstrukcji, choć niekiedy dotyczy to też wykorzystywanego napędu. Do dyspozycji masz napęd hydrostatyczny i mechaniczny. Pierwszy typ sprawdzi się w gospodarstwie rolnym, ponieważ jest lżejszy, a przy tym naprawdę precyzyjny. Natomiast napęd mechaniczny dobrze radzi sobie na nierównym terenie, gdzie niezbędny jest ciężki sprzęt do pracy z większym udźwigiem.

Jakie zastosowanie ma ładowarka teleskopowa?

Najczęściej ładowarka teleskopowa jest wykorzystywana w branży budowlanej. Z pewnością posłuży nie tylko do przenoszenia materiałów budowlanych, ale też zastąpi podnośnik koszowy czy nawet będzie pełnić funkcję małego dźwigu.

Poza pracami związanymi z budownictwem ładowarka teleskopowa sprawdzi się też w zakładach rolniczych. Wtedy przyda się jako siewnik, kosiarka, pług oraz ciągnik. Z pomocą tego pojazdu i odpowiedniego osprzętu możesz także podnosić, przenosić czy po prostu układać ogromne snopki słomy oraz siana. Ładowarka teleskopowa pomoże też przy transportowaniu paszy dla zwierząt, wywożeniu obornika i do innych prac na polu.

To nadal nie jest koniec możliwości, jakie ma wspomniana ładowarka. Z tej maszyny korzystają leśnicy, gdzie nadaje się do transportu, załadunku i rozładunku ściętych drzew. Chwytaki pomagają również w podnoszeniu bardzo ciężkich pni drzew. Do takich samych prac są wykorzystywane także w tartakach

Świetnie radzą sobie też w magazynach, dlatego tego typu maszyny są niezbędne w branży spożywczej. W końcu umożliwiają szybkie, a przede wszystkim bezpieczne przemieszczanie towarów na placu magazynowym, a nawet wewnątrz pomieszczeń.

Sam widzisz, jak uniwersalne i wielozadaniowe potrafią być ładowarki teleskopowe.

Jakie uprawnienia są potrzebne do korzystania z ładowarek teleskopowych?

Jeśli chcesz skorzystać z ładowarki teleskopowej w swojej firmie, to musisz pamiętać o tym, że możesz je prowadzić tylko wtedy, gdy masz specjalne uprawnienia. Wtedy będziesz mógł zupełnie bezpiecznie podnieść towar o wadze wynoszącej nawet 20 ton. Poza tym umieścisz go na wysokości 22-30 metrów. W tym celu potrzebne są uprawnienia kategorii I WJO. To najszersza kategoria, która umożliwia kierowanie wieloma różnymi wózkami jezdniowymi np. wózkami widłowymi.

Możesz podejść do kursu prowadzenia ładowarki teleskopowej, jeśli masz przynajmniej 18 lat, minimum podstawowe wykształcenie oraz zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania tego typu pojazdami.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka